Sprężone powietrze

Sprężone powietrze

Sprężone powietrze lub woda jest to medium, które służy w wielu przypadkach do tego, aby napędzać maszyny, lub jako medium, za pomocą którego przenosimy inne materiały. Najczęściej wykorzystujemy je w zakładach produkcyjnych oraz warsztatach. W naszych mieszkaniach lub domach okazuje się, że również może znaleźć zastosowanie, i jak się okazuje, zdecydowanie większe niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Sprężone powietrze

Sprężone powietrze do zastosowań domowych możemy uzyskać, stosując różnego rodzaju sprężarki lub kompresory. Można oczywiście kupić sprężone powietrze w butlach, ale wygoda takiego rozwiązania, cena i wydajność pozostawiają wiele do życzenia. Kompresory mają oczywiście różne systemy wytwarzania sprężonego powietrza, pojemność, moc itp. Oczywiście kupno kompresora najlepiej jest poprzedzić w miarę szczegółowym sprawdzeniem, jakie parametry powinien mieć kompresor dopasowany pod kątem parametrów do naszych potrzeb.

 

Piaskowanie kamienia

Kiedy mamy ogród bardzo często mamy obrzeża rabat lub ścieżek wysypane białym kamieniem. Kamień ten jest bardzo efektowny oraz niestety zazwyczaj kosztuje dość sporo. Jest z nim jeszcze jeden problem. Ponieważ jest on biały, to bardzo szybko się brudzi. Wszelkiego rodzaju pyły osadzają się na nim. Do tego dochodzi jeszcze sprawa mchu oraz glonów, które również zanieczyszczają takie kamyczki i kamienie tym, że porastają je. Po jednym sezonie w ogrodzie kamień taki jest zdecydowanie brudny i robi już dużo mniejsze wrażenie. Co zrobić w opisanej wyżej sytuacji. Rozwiązań jest kilka. Można oddać taki kamień na czyszczenie chemiczne lub wibrościerne, ale tego typu operacje są bardzo kosztowne, raczej mało kto z nas będzie nimi zainteresowany. Można jednak poradzić sobie z takim problemem, zdecydowanie mniejszym kosztem, trzeba wiedzieć tylko w jaki sposób. Pomocne w radzeniu sobie z naszym problemem będzie sprężone powietrze oraz piaskarka na sprężone powietrze. Piaskowanie kamienia wydaje się drogim zabiegiem, ale jak się okazuje piaskowanie kamienia, może być dość tanie. Najdroższe w całym tym przedsięwzięciu będzie zakupienie piaskarki. Piaskarka może być dla nas już dostępna w cenie ok. 200 zł. Więc nie jest to dramatycznie duży wydatek. Piaskowanie kamienia jest metodą bezpieczną, która nie powoduje ścierania kamienia. Usunięciu ulega tylko najbardziej zewnętrzna warstwa, czyli brud, który zalega na powierzchni kamieni. Piaskowanie kamienia ma kilka zalet, a jedną z nich jest na pewno to, że piaskowanie możemy przeprowadzać w miejscu, w którym kamienie leżą. Nie trzeba ich usuwać. Co prawda efekt jest nieco gorszy niż piaskowanie kamienia w przygotowanym do tego miejscu, ale tylko nieznacznie, a ilość pracy jest zdecydowanie mniejsza.

Narzędzia pneumatyczne

Sprężone powietrze przydaje się bardzo w warsztacie, ponieważ bardzo dużo profesjonalnych narzędzi warsztatowych są to narzędzia na sprężone powietrze. Obecnie nawet w dyskontach, można takie spotkać. Powietrze sprężone jest przede wszystkim zdecydowanie bardziej bezpieczne niż prąd elektryczny. Narzędzia elektryczne, choć popularne nie mają opinii zbyt bezpiecznych, głównie z powodu ryzyka porażenia prądem elektrycznym. Jeśli w trakcie pracy z takimi narzędziami, nastąpi na przykład przecięcie kabla, lub naruszenie jego izolacji, wówczas zawsze robi się niebezpiecznie. Narzędzia pneumatyczne takie jak klucze pneumatyczne, wiertarki czy szlifierki są nie tylko bezpieczniejsze z powodu użycia sprężonego powietrza. Narzędzia pneumatyczne są w swojej budowie prostsze, bardziej solidne oraz przeważnie generują większą moc, co bywa niezwykle istotne.

Inne narzędzia ciśnieniowe

Oprócz piaskarki oraz narzędzi typowo samochodowych wokół domu możemy użyć zdecydowanie większej ilości pneumatycznych urządzeń. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju myjki ciśnieniowe. Myjki takie możemy podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwsza grupa myjek posiada wbudowaną sprężarkę, natomiast druga nie, i dlatego musi zostać podpięta pod zewnętrzne źródło sprężonego powietrza, aby mogła działać. Pistolet powietrzny jest dość oczywistym przykładem, ale warto o nim wspomnieć. Pistolet powietrzny jest to dysza za zaworem, zwalnianym na zasadzie spustowej. Specyficznym rodzajem pistoletów powietrznych są tak zwane noże powietrzne, czyli urządzenia, które cechują się bardzo wąskim strumieniem powietrza i jednocześnie dużym ciśnieniem wylotowym. Pistolety powietrzne są bardzo przydatne, ponieważ można dzięki nim czyścić wiele przedmiotów, ale szczególnie przydają się wówczas, kiedy mamy do wyczyszczenia powierzchnie skomplikowane, z wieloma zakamarkami. Sprężone powietrze zawsze nam się również przyda do malowania pistoletem natryskowym. Dzięki użyciu takiego pistoletu możemy szybko i skutecznie malować nie tylko metalowe elementy samochodowe, czy rowerowe, ale również ściany lub sufity w naszym domu. Nie dość, że malowanie takim pistoletem jest dokładniejsze, to jest ono dodatkowo szybsze. Istnieje więc wiele zalet posiadania kompresora w domu.