Co na łamliwe paznokcie?

Co na łamliwe paznokcie?

Co na łamliwe paznokcie? Wygląd paznokci jest często odzwierciedleniem stanu, w jakim znajduje się cały organizm. Podobnie jak w przypadku włosów, problemy z paznokciami często sygnalizują niedobory witamin, minerałów bądź stany chorobowe, z których nie zdajemy sobie sprawy. Podolodzy nierzadko zajmują się łamliwymi paznokciami. Powody łamania się płytki paznokcia bywają prozaiczne – jak na przykład noszenie zbyt ciasnych butów. Czasem jednak trzeba sięgnąć nieco głębiej. Zanim zatem powiemy, co jest najbardziej skuteczne na łamliwe paznokcie, przyjrzyjmy się bliżej przyczynom.

Powody łamania się paznokci

Nie ma jednego konkretnego powodu łamania się paznokci. Bywa, że jest to objaw złego stanu narządów wewnętrznych, innym razem jest skutkiem urazu mechanicznego. Przyjrzyjmy się temu, co najczęściej powoduje osłabienie płytki i jej uszkodzenia.

Niedobory witamin

To niestety częsty powód. Pacjenci sięgają po kosmetyki i preparaty dbające o paznokcie od zewnątrz, a zapominają o tym, że podstawą mocnych, zdrowych paznokci jest zdrowy, silny organizm. Gdy witamin brakuje, płytka osłabia się, przez co jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Witamina E wzmacnia paznokcie, choć nie wolno przesadzać z jej suplementacją, ponieważ będą one żółknąć. Witamina B wzmacnia płytkę paznokcia i nie pozwala na powstawanie zniekształceń. Z kolei witamina C działa antybakteryjnie, dzięki niej nie powstają więc stany zapalne. Sięgając po suplementy diety, nie można też zapomnieć o biotynie, która jest w wielu preparatach do pielęgnacji paznokci i włosów. 

Pamiętajmy o tym, że podstawą jest jedzenie świeżych owoców i warzyw, orzechów, ryb i przetworów mlecznych w odpowiednich proporcjach. Dodatkowo można wspomagać się suplementowaniem witamin w odpowiednio skomponowanych preparatach. 

Niedobory minerałów

Oprócz witamin w organizmie nierzadko brakuje minerałów: wapnia, magnezu, żelaza oraz cynku. Warto pamiętać o tym, jeżeli dieta nie jest bogata w te składniki i sięgać po suplementy. 

Niewłaściwe dbanie o paznokcie

Częste zabiegi kosmetyczne na paznokciach stóp mogą pozostać nie bez wpływu na ich kondycję. Niestety źle wykonany pedicure może skutkować osłabieniem płytki paznokcia i jej kruszeniem. Nie zaleca się też ciągłego noszenia na paznokciach hybrydy, a nawet lakieru. Najlepiej dać im co jakiś czas odpocząć i regularnie pokrywać odżywkami witaminowymi zamiast lakierem.

Uszkodzenia mechaniczne

Paznokcie ulegają zniszczeniu również pod wpływem uderzeń i wszelkich uszkodzeń mechanicznych. Bywa, że powodem są źle dobrane buty; nierzadko za małe. Bywa, że paznokieć uszkadzany jest w trakcie pracy z powodu braku odpowiedniego obuwia. Często na ukruszone i popękane paznokcie skarżą się panie, które regularnie chodzą w butach na obcasie. Jeżeli nie są odpowiednio dobrane, a do tego spędza się w nich wiele godzin dziennie, nacisk na palce jest zbyt duży, a paznokieć ulega uszkodzeniu. 

Jeżeli paznokcie są słabe, rozwarstwiają się i są kruche, warto także zwrócić uwagę na właściwe nawodnienie organizmu. Niedostateczna ilość pitej wody bardzo szybko odbija się na kondycji skóry, włosów i paznokci – zarówno tych u dłoni, jak i przy stopach. Zastanawiając się, co na łamliwe paznokcie może pomóc, bywa, że należy zacząć od najprostszych nawyków i czynności, jak np. picie wody. 

Kosmetyki – co na łamliwe paznokcie?

W przypadku, gdy paznokcie nie znajdują się jeszcze w bardzo złym stanie, można domowym zaciszu spróbować poprawić ich kondycję. Najpierw należy zadbać oczywiście o suplementację witaminami, gdyż, jak wiadomo, o paznokcie, skórę i włosy najlepiej jest troszczyć się „od środka. Pacjent, który przybywa do gabinetu podologicznego, może również oczekiwać, że specjalista udzieli mu porady w kwestii pielęgnacji paznokci po wykonanym zabiegu. Co zatem będzie pomocne w powrocie do ładnych paznokci i okalających je skórek oraz co sprawi, że stan ten utrzyma się dłużej? Można tu wymienić:

  • olej z migdałów,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • kolagen,
  • ekstrakt z propolisu,
  • lanolina,
  • kiełki pszenicy.

Takie składniki można znaleźć w kosmetykach wielu firm oferujących specjalistyczne podologiczne produkty do pielęgnacji stóp. Część preparatów ma za zadanie złagodzić stany zapalne. Inne doskonale regenerują płytkę oraz jej otoczenie. Wśród kosmetyków znajdziemy zarówno krem, który przyspieszy odbudowę paznokcia, jak i serum służące do regeneracji tkanki go otaczającej.

Jeżeli powodem łamania się płytki paznokcia jest grzybica, niezbędne będzie stosowanie preparatów, które nie tylko ją wyleczą, ale też nie dopuszczą do ponownej infekcji już po zakończeniu procesu leczenia. Oczywiście podstawą jest zajęcie się przyczyną problemu. Może to być cukrzyca, nadmierna potliwość stóp, niska odporność, jak również uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się zatem spraye i olejki ochronne a także preparaty, którymi spryskuje się wnętrze obuwia. 

Rekonstrukcja paznokci

Bywa, że paznokcie są tak bardzo łamliwe, że dochodzi do ich znacznego ubytku. Powodem może być uraz mechaniczny, w wyniku którego utracona jest cała płytka paznokcia, gdy powstaje pod nią krwiak. Poza tym także w przypadku wrastania paznokci uszkodzona zostaje macierz paznokcia i jego łożysko. Płytkę trzeba także poddawać wtedy rekonstrukcji, gdyż nie ma odpowiedniej bazy do prawidłowego wzrostu. To także procedura, którą przeprowadza się po zakończeniu leczenia grzybicy paznokci stóp. Jest to tylko kilka przesłanek do wykonania zabiegu. Czasem przyczyną bywa choroba lub źle wcześniej wykonany zabieg na paznokciach. 

W takiej sytuacji wygląd płytki można uratować, wykonując jej rekonstrukcję. Taki zabieg przeprowadza się w gabinetach podologicznych kilkoma sposobami. Wśród nich stosuje się:

  • masy do rekonstrukcji,
  • żele światłoutwardzalne,
  • pełne protezy paznokci,
  • lakiery do wyrównywania płytki,
  • technikę Greppmayra,
  • połączenie masy akrylowej i pudru,
  • i inne.

Decyzję podejmuje podolog, który ocenia stan paznokcia oraz obszaru bezpośrednio go okalającego. Bywa tak, że połamane paznokcie są bardzo grube. Innym razem z kolei płytka rozwarstwia się i jest niezwykle delikatna. Inną technikę też zastosuje się, gdy brakuje jedynie fragmentu płytki, a jeszcze inną, gdy płytka paznokcia została całkowicie usunięta. Przyjrzyjmy się zatem, jak można wykorzystać różnorodne materiały służące do rekonstrukcji paznokci. 

Żel światłoutwardzalny

Jest bardzo trwały i elastyczny. Dobrze przylega do płytki paznokcia. Jego dobra przyczepność sprawia, że doskonale sprawdza się jako spoiwo na popękanych paznokciach. Jeżeli skorzystamy z tamponady, z powodzeniem użyjemy go również do uzupełnienia niewielkich ubytków.

Lakier akrylowy

Sprawdza się w stylizacji paznokci. Można go bezpiecznie stosować, gdy są one popękane, a ich płytka jest uszkodzona. Dobrze przylega i nie odpryskuje. Jest też znacznie bardziej trwały niż zwyczajny lakier do paznokci.

Masa do rekonstrukcji

Taki materiał wykorzystywany jest do łączenia protez wykonanych przy wykorzystaniu techniki Greppmayra. Po masę można sięgać także przed zakładaniem klamer ortonyksyjnych, gdyż sprawdza się dobrze przy rekonstrukcji paznokcia. Jej zaletą jest trwałość, bowiem nie niszczy się i nie kruszy w trakcie chodzenia. Umożliwia też paznokciowi naturalny wzrost.

Folia i technika Greppmayr

Z pomocą specjalistycznej folii i masy do wycisków tworzy się tzw. sztuczny paznokieć, który przyklejany jest do pozostałości naturalnego paznokcia oraz jego łożyska. Efekt końcowy jest bardzo naturalny, a takim paznokciu można wykonać estetyczny pedicure i ozdobić go w dowolny sposób. Warunkiem do wykorzystania tej techniki jest obecność przynajmniej 1/3 oryginalnej płytki paznokcia pacjenta. 

Jak widać, pomysłów na to, co na łamliwe paznokcie może pomóc, jest wiele. Należy pamiętać jednak, że podstawą jest odpowiednia dieta, suplementacja oraz stosowanie kosmetyków podologicznych, które nie pozwolą, by paznokcie uległy zniszczeniu. Pacjenci gabinetów często zgłaszają się po pomoc, gdy sytuacja jest dramatyczna, a reagować lepiej jest wcześniej, zanim płytka ulegnie całkowitemu zniszczeniu lub obłamaniu.