Ile się czeka na patent żeglarski?

Ile się czeka na patent żeglarski?

Półkolonie sportowe oraz kursy żeglarskie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo miłość do żeglarstwa jest powszechniejsza niż mogłoby się na pozór wydawać. Zanim jednak zaczniemy żeglować, warto dowiedzieć się czegoś na ten temat. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na kurs żeglarski. Nauka żeglarstwa do łatwych nie należy i trzeba mieć tego świadomość. Niemniej jednak, każdy zaangażowany uczestnik kursu coś z niego wyniesie. Doskonale byłoby również dowiedzieć się, czym są patenty żeglarskie i czy warto je zdobyć. Jak się okazuje, wiąże się z tym szereg uprawnień. Ile się czeka na patent żeglarski? Samo zdobycie patentu nie jest zaś tak trudne jak mogłoby się niektórym wydawać. 

Jak się przygotować do zdobycia patentu?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy do zdobycia patentu należy się w jakiś sposób przygotować. Jak się okazuje, przygotowanie jest niezbędne. Aby otrzymać patent żeglarski należy bowiem zdać egzamin. W przeciwnym razie uzyskanie patentu niestety możliwe nie będzie. Dobrze byłoby więc udać się na profesjonalne kursy żeglarskie. Dzięki takim kursom zdobędziemy potrzebną nam wiedzę oraz umiejętności, które umożliwią nam zdanie egzaminu i uzyskanie patentu. Warto jednak zastanowić się nad formą i czasem trwania takiego kursu. Dzieciom do gustu przypaść mogą żeglarskie półkolonie w Szczecinie. Nastolatkom do gustu mogą przypaść zaś obozy żeglarskie. Nie należy zapominać o tym, że istnieją także kursy dla dorosłych. Zazwyczaj różnią się one od tych, które przeznaczone dla nieletnich miłośników żeglarstwa. Kursy żeglarskie dla dorosłych mogą mieć bardzo różny czas trwania. Dzięki temu każda osoba dorosła może dobrać najbardziej odpowiadający jej rodzaj kursu. Osobom zapracowanym na pewno spodobają się kursy podstawowe. Osoby, którym zależy na zdobyciu szerokich uprawnień może spodobać się kurs dwutygodniowy. Podczas tygodniowego kursu także można zdobyć potrzebną wiedzę i doświadczenie. Wiele zależy też od tego, jak szybko się uczymy. 

Czym jest patent żeglarski?

Kurs na patent żeglarski jest w stanie przygotować nas do zdania egzaminu na tak zwany patent żeglarski. Trzeba jednak mieć świadomość tego, czym właściwie jest patent żeglarski. Okazuje się, że patent żeglarski to nic innego jak dokument dający szersze uprawnienia do żeglowania. Trzeba bowiem mieć świadomość tego, że żeglować można nawet bez patentu. Niestety, jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. Dlatego też, każdy komu zależy na poszerzeniu swoich uprawnień musi udać się właśnie na kurs, aby uzyskać patent. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak taki patent żeglarski właściwie wygląda. Okazuje się, że przypomina on wyglądem plastikową kartę płatniczą oraz polski dowód osobisty. W tej formie można nosić go ze sobą w portfelu. Należy mieć na uwadze to, że patent można wymienić na nowy lub też starać się o uzyskanie jego duplikatu. Warto mieć także świadomość tego, że obowiązuje pewien system patentów żeglarskich. Najbardziej podstawowy jest patent żeglarza jachtowego. Aby móc ubiegać się o tego rodzaju patent wystarczy mieć ukończone 14 lat. Trzeba także zdać egzamin składający się zarówno z części praktycznej, jak i teoretycznej. Patent jachtowego sternika morskiego może zaś otrzymać osoba, która ukończyła 18 rok życia. Osoby niepełnoletnie nie będą więc mogły starać się o taki patent. Trzeba będzie także odbyć określoną liczbę rejsów. Oczywiście warunkiem uzyskania takiego patentu będzie również zdanie egzaminu. Jeżeli chcemy uzyskać patent kapitana jachtowego, musimy już spełnić dość rygorystyczne warunki. Przede wszystkim należy posiadać patent jachtowego sternika morskiego. Bez tego nie ma nawet co starać się o patent kapitana jachtowego. Konieczne jest także posiadanie doświadczenia, które zdobywa się podczas rejsów. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, czy spełniamy wszystkie warunki do tego, aby móc starać się o uzyskanie patentu żeglarskiego określonego stopnia. 

Czytaj więcej:

Po jakim czasie można otrzymać patent żeglarski?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo trzeba będzie czekać na patent żeglarski. Okazuje się jednak, że czas oczekiwania na tego rodzaju dokument nie jest zbyt długi. Warto mieć świadomość tego, że po zdaniu egzaminu trzeba będzie wnioskować indywidualnie o patent sternika. Wniosek należy skierować do odpowiedniego podmiotu. Może to być na przykład Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Czas oczekiwania na patent nie jest zazwyczaj dłuższy niż jeden miesiąc. Trzeba więc przyznać, że nawet niecierpliwe osoby powinny być zadowolone. Należy także mieć świadomość tego, że czekać trzeba także na odnowienie patentu oraz na wydanie jego duplikatu. Jeżeli zależy nam na tego typu rozwiązaniach, konieczne może okazać się również złożenie wniosku oraz okazanie oryginału patentu. Zamiast oryginału można oczywiście przedstawić kserokopię. Warto także mieć przy sobie legitymację studencką, która może uprawniać nas do zniżki. Przyda się także dokument potwierdzający naszą tożsamość.