Sezon prac w gospodarstwach zaczyna się rozkręcać – najważniejsze wiadomości

Sezon prac w gospodarstwach zaczyna się rozkręcać - najważniejsze wiadomości

Sezon prac w gospodarstwach zaczyna się rozkręcać – najważniejsze wiadomości wzbudzają w naszym kraju szerokie zainteresowanie dość dużego grona odbiorców. W końcu w Polsce nadal działa wielu producentów rolnych, a najważniejsze wiadomości i aktualności rolnicze dla tych osób są niewątpliwie bardzo cennymi źródłami wiedzy, dzięki którym mają okazję lepiej organizować swoją pracę i mogą lepiej odczytywać sygnały rynku.

Sytuacja jest bowiem w tej branży dynamiczna, rynek uzależniony jest od bardzo wielu różnych elementów, które wpływają na ceny płodów rolnych, decydują o tym, które są w danym okresie popularne, jaka produkcja rolna jest najbardziej opłacalna, a czego raczej powinno się unikać. Dlatego osoba prowadząca gospodarstwo rolne powinna znać wszystkie pojawiające się nowe wiadomości i aktualności rolnicze, by dzięki nim przygotowywać się lepiej do pracy i wykonywania zadań w gospodarstwie, by profil jego działalności miał taki charakter, dzięki któremu będzie szansa na większe zyski.

Niskie ceny – problemy w czasach pandemii

Jeśli chodzi o pojawiające się w ostatnich miesiącach wiadomości i aktualności rolnicze możemy zauważyć, że również na sektor rolniczy pandemia miała istotny wpływ. Odpowiednie funkcjonowanie gospodarstw stało się utrudnione w związku z problemami na rynku związanymi z obsługą handlową. Ograniczony obrót sprawił, że niektóre produkty, szczególnie te licznie eksportowane w naszym kraju zaczęły tracić na cenie. Po początkowym szale na produkty mięsne rynek się załamał, gdy okazało się, że zacznie brakować odbiorców mięsa. Dlatego w skupach zauważyć sunące od jakiegoś czasu w dół ceny żywca, przez co produkcja czy to drobiu czy wieprzowiny zeszła poniżej poziomu opłacalności. Jednocześnie obok niskich cen skupu żywca dla producentów mięsa kłopotem stały się niewątpliwe wysokie ceny zboża. Przygotowanie pasz dla zwierząt staje się coraz droższe a sprzedaż zwierząt jest kłopotliwa i przynosi coraz mniejsze dochody co dodatkowo potęguje problemy u osób prowadzących gospodarstwa. Kłopotliwy może być również fakt, że niektórzy producenci mięsa mają problem ze sprzedażą zwierząt. Odbiorcy, którzy do tej pory przyjmowali duże ilości żywca obecnie ograniczają skup, a to generuje kolejne problemy dla twórców, których zwierzęta generują większe koszty utrzymania, przerastają co dodatkowo obniża ceny skupu. Dla wielu producentów wiadomości i aktualności rolnicze w czasach pandemii niestety nie wyglądają więc pozytywnie.

Brak pracowników – problem sadowników i ogrodników

Z wiadomości i aktualności rolniczych dowiedzieć się możemy, że w czasach pandemii problemem dla producentów rolnych jest również kłopot ze znalezieniem pracowników. Kłopot ten zaczyna narastać, co związane jest rzecz jasna z tym jak zmienia się rynek pracy w związku z zamknięciem granic. Jednocześnie stale do przodu galopuje kalendarza, co oznacza pojawienie się kolejnych warzyw i owoców, które w niedługim czasie będą do zbiorów. Brak pracowników zza wschodniej granicy zaczyna być problemem między innymi dla plantatorów truskawek, które w poprzednich czasach zbierane były głównie przez pracowników z innych krajów. W bieżącym roku może się okazać, że wiele owoców pozostanie na krzakach. Podobne problemy sygnalizują również plantatorzy z innych krajów, gdzie również rola pracowników z innych krajów była bardzo duża. Jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać a zaczną dojrzewać kolejne owoce to sytuacja sadowników również może się okazać dramatyczna, a to będzie powodować rosnące ceny owoców na targach, co w dłuższej perspektywie wpłynie więc niekorzystnie również na kupujących produkty rolne.

Poważne obawy przed suszą

Sezon prac w gospodarstwach zaczyna się rozkręcać - najważniejsze wiadomości
Sezon prac w gospodarstwach zaczyna się rozkręcać – najważniejsze wiadomości

Trudno o znalezienie obecnie wiadomości i aktualności rolniczych, które będą podejmowały jeden z najtrudniejszych tematów dla rolników a więc kwestii związanych oczywiście z suszą.  Obawy przed suszą stulecia są coraz mocniej zauważalne, a przewidywania synoptyków nie napawają optymizmem osób prowadzących gospodarstwa rolne. Brak opadów w okresie zimowym sprawił, że poziom rzek wiosną jest na poziomie, jaki do tej pory nie był spotykany. To sytuacja, która może sugerować hydrologiczną katastrofę jaka czeka nas w kolejnych miesiącach. To zaś powoduje jeszcze większe obawy u rolników, którzy tak naprawdę nie wiedzą co będzie działo się z ich uprawami, jak będzie wyglądała sytuacja, jeśli chodzi o efekty ich pracy w bieżącym roku. Sytuacja może być faktycznie dramatyczna, jeśli okaże się, że susza niszczy większość upraw to problem przeniesie się na cały kraj, ponieważ rosnące ceny żywności staną się galopującymi. Można więc się spodziewać, że obok problemów wynikających z pandemii to właśnie susza w kolejnych miesiącach stanie się tematem przewodnim dla większości wiadomości i aktualności rolniczych. Istotne może więc być podjęcie już teraz działań, które będą wpływać na to, że skutki wynikające z suszy będą ograniczone. Konieczne jest już teraz zaplanowanie wsparcia dla rolników, którzy w tym roku zostaną dotknięci suszą i w związku z tym będą tracić swoje dochody.