Jaka farba do dachu? Co ma zapewniać i jaką wybrać?

Jaka farba do dachu? Co ma zapewniać i jaką wybrać?

Dach musi zostać pomalowany. Dzięki farbie staje się on ładniejszy i bardziej elegancki. Nie chodzi tylko o estetykę. Farba stanowi powłokę ochronną. Wybór kolorów zadowoli nawet bardzo wymagających właścicieli budynków. Można wybrać oryginalny, choć nie zawsze się to opłaca. Najważniejsze, by farba była właściwa dla podłoża, na którym ma się znaleźć.

Dlaczego trzeba pomalować dach?

W przypadku blachy sprawa wydaje się prosta. Trzeba ją pomalować, by dach zyskał jakiś kolor. Maluje się jednak i blachodachówkę, która przecież kolor już ma. Kolor warto co jakiś czas odświeżyć, ale nie tylko dlatego potrzebna jest farba do dachu. Obojętnie, na jakim pokryciu dachowym się ona znajdzie, tworzy powłokę ochronną https://chemia-budowlana.waw.pl . Warstwa ta chroni przed opadami i promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki farbie zabezpiecza się blachę i elementy ją mocujące przed rdzewieniem. Dachówkę trzeba chronić przed rozwojem mikroorganizmów.

 

Czego oczekiwać od farby do dachów?

Dobrej jakości farba ma dobrą przyczepność. Pozwala uzyskać ładny, jednolity efekt. Pamiętać tylko trzeba o przygotowaniu dachu pod malowanie. Nie nakłada się farby ot tak, najpierw trzeba dach oczyścić. Ważne jest, by farba wybrana na dach zapewniała trwały efekt. Przez długi czas kolor powinien zachowywać swoją pierwotną intensywność. Farba powinna też stanowić dobrą powłokę ochronną, czyli chronić przed tym wszystkim, co może dachom szkodzić. Czy się sprawdzi, to nie zależy jedynie od tego, jaka ona jest. Trzeba wybrać ją, mając na uwadze podłoże, na którym ma się znaleźć. Ważną rolą farby do dachu jest zdobienie budynku. Poprawia jego wygląd. Może zmodyfikować estetykę domu, jeśli wybiera się inny kolor niż dotychczasowy. Podstawą dobrego efektu jest kolor intensywny i jednolity na całej powierzchni. Znaczenie ma też wybór barwy dachu. Pomalowana powierzchnia zwiększy atrakcyjność budynku, jeśli wybierze się pasujący kolor.

Najprzyjemniejszy etap, czyli wybór koloru

Dyskusje nad kolorem to najprzyjemniejszy etap działań zmierzających do odnowienia dachu. Rozważa się różne możliwości. Trwają narady rodzinne. Ogląda się zdjęcia różnych budynków. Opcje kolorystyczne są różne. Można pomalować dach nawet na niebiesko czy różowo. Nie ma jednak zupełnej dowolności w wyborze. Potrzebna jest farba na dach, która pasuje do budynku. Powinna pomóc uzyskać taki efekt, o jaki chodzi, np. ocieplenie wizualne. Uwzględnia się i otoczenie budynków. Dom z niebieskim pokryciem dachowym, stojąc obok budynków z tradycyjną kolorystyką, mocno się wyróżnia. Ma to swoje słabe strony. Czasem oryginalny kolor (nawet różowy) to dobry wybór. Decyduje o tym otoczenie budynku i jego wygląd. Zwykle najlepiej sprawdzi się farba do dachu w jednym z popularnych kolorów. Brąz i czerwień dodają budynkom ciepła. Kolory te to tradycja. Dach wiśniowy jest wyrazisty i elegancki. Elegancję zapewnia też wybór szarości i czerni. To modne barwy. Są chłodne i spokojne. Popularnym kolorem dachu jest także ciemna zieleń. Kolor dachu nie musi odnosić się do czegoś innego w budynku. Jeśli tak jest, to łatwiej zadbać o to, by całość dobrze się prezentowała. Czy kolor się powtarza, czy jest zupełnie inny, zawsze uwzględnia się barwy innych elementów. Wybierając farbę do dachu, pod uwagę bierze się kolor: ścian, okładzin, drzwi, ram okiennych.

Rodzaje pokrycia dachowego a wybór farby

Pokrycie dachowe musi być solidne i trwałe. To zapewnia kilka materiałów i to one są najczęściej wybierane na dach. Pojawia się na nim blacha ocynkowana. Ma naturalną ochronę przed rdzewieniem, ale z czasem potrzebna będzie farba. Popularnym pokryciem dachowym jest blachodachówka. Ma charakterystyczny wygląd i kolor. Też potrzebne z czasem jest jej pomalowanie. Zwykłą blachę, bez żadnego zabezpieczenia przed rdzą, trzeba pomalować od razu. Popularne pokrycia dachowe to także dachówka ceramiczna i betonowa. Są różne farby do dachów. Wybierając, trzeba dopasować je do materiału, na którym mają się znaleźć. Do różnego rodzaju pokryć dachowych z blachy czy dachówek można wybierać farby akrylowe. Zabezpieczą dach z dachówek przed rozwojem drobnoustrojów i przed pojawieniem się mchu. Sprawdzają się też na podłożu metalowym. Reaguje ono na upały, więc farba musi być termoelastyczna. Na blachodachówkę i blachę ocynkowaną warto także wybierać farby winylowe. Zarówno akrylowe, jak i winylowe, chronią przed czynnikami atmosferycznymi i tworzą trwałą powłokę. Najlepiej wybierać te pojemniki z farbą, na których producent określa, że są przeznaczone do dachów. To oznacza, że w ich produkcji uwzględniono trudne warunki, na jakie są narażone. Warto też wybierać produkt znanej firmy albo mniej znanej, ale która ma dobre opinie. Malowanie dachu to praca, którą wykonuje się na bardzo długi czas. Wiąże się z ponoszeniem kosztów, a nieraz i z własnym wysiłkiem. Musi być wybrana właściwa farba do dachu. To podstawa dobrego efektu. Ważny jest jej rodzaj. Ważne, aby był to produkt wyspecjalizowany do malowania takich powierzchni. Duże znaczenie ma wybór koloru. Barwa dachu wpływa na wygląd i charakter budynku.