Kołdry

Naukowcy obliczyli, że człowiek w ciągu swojego życia przesypia 20 lat. Sen jest nam bardzo potrzebny gdyż w czasie snu regeneruje się nasz organizm, jest niezbędny do  zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego naszego organizmu. Podczas takiego odpoczynku organizm naprawia uszkodzenia, porządkuje i zapamiętuje informacje nabyte w ciągu dnia, a nawet rozwiązuje problemy z którymi nie poradziliśmy sobie na jawie. Widzimy więc że, jest to na tyle ważna funkcja iż należy zadbać o to by nasz sen był jakościowo jak najlepszy, a wpływ na to ma wiele czynników, związanych z naszym samopoczuciem psychicznym jak i zewnętrznych wynikających z otoczenia w którym się znajdujemy. Z pewnością łatwiej jest nam usnąć w czystej pościeli, wygodnym łóżku i przewietrzonym pomieszczeniu. Niewątpliwie na komfortowy sen wpływa również kołdra. Wiele osób nie jest w stanie sobie wyobrazić bez niej snu. Dzięki niej z pewnością nie zmarzniemy w nocy ale też zwiększa się nasze poczucie bezpieczeństwa, choć brzmi to dość absurdalnie jest to fakt. Nasze babcie ręcznie szyły kołdry z wełny i pierza, w obecnych czasach mamy tak szeroki wybór kołder, że nie wiadomo na co się zdecydować. Jakie powinny być więc kryteria którymi powinniśmy się kierować przy wyborze kołdry, aby komfortowo i zdrowo śnić?

ROZMIAR

Pierwszym parametrem decydującym o wyborze powinien być jej rozmiar. Na rynku można spotkać różne rozmiary kołder, jednoosobowe o wymiarach 135×200 cm, 150×200 cm i 160×200 cm oraz dwuosobowe najczęściej w rozmiarach 180×200 cm oraz 200×220 cm. W mniejszych rozmiarach występuje kołdra dla dzieci https://www.lamilani.pl/pl/c/Komplety-Bawelniane/66 i niemowląt, dla najmłodszych jest to rozmiar 75×75, dla starszych dzieci 90×120 lub 100×135. Nie ma również problemów by zamówić kołdrę dostosowaną rozmiarem do naszych potrzeb.

WYPEŁNIENIE

Kolejnym i chyba najważniejszym jest wypełnienie. Tak więc wyróżniamy kołdry puchowe, które uważane są za towar ekskluzywny z wyższej półki. Wypełnieniem są miękkie ptasie pióra najczęściej gęsie i kacze. Doskonale ogrzewają w czasie snu ale przy tym również dobrze odprowadzają pot i wilgoć. Kołdry z pierza są podobne do puchowych jednak zawierają ptasie pióra wraz z puchem, przez co nie spełniają tak dobrze funkcji termoizolacyjnej oraz są nieznacznie cięższe. Zarówno kołdry puchowe jak i z pierza są produktami w 100 % naturalnymi i ekologicznymi, jednakże nie nadają się dla osób które mają uczulenie na ten materiał. Warto zwrócić uwagę czy kołdra obszyta jest lamówką, aby uniknąć wychodzącego z kołdry pierza a także na ilość komór dzięki czemu pierze nie będzie zbijało się w  jednym miejscu.

Warte zainteresowania są kołdry z wypełnieniem z wełny, pozyskiwanego z wybranych gatunków owiec, alpak lub wielbłąda. Wełna ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, przepuszcza powietrze i wchłania wilgoć. Uważa się że kołdry z wełny łagodzą dolegliwości reumatyczne lub zwyrodnienie kręgosłupa, polecana jest alergikom, gdyż ze względu na swoje cechy nie rozwijają się w niej roztocza. Wełna ma również właściwości jonizujące co jest niezwykle korzystne dla naszego ciała, dlatego okrycie się taką kołdrą z pewnością pozwoli na zdrowy i regenerujący sen.

Kolejnym rodzajem wypełnienia jest jedwab. Sam materiał jest jednym z najbardziej ekskluzywnych na świecie. Nie uczula, nie przyciąga kurzu oraz roztoczy stąd nadaje się dla alergików. Niestety nie posiada takich właściwości termoizolacyjnych jak puch czy wełna, dlatego jest idealna na lato dla tych osób które okrywać się lubią.

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym są najlepszym rozwiązaniem dla alergików gdyż nie rozwijają się w nich roztocza i nie przyciągają kurzu. Wypełnione są najczęściej poliestrowym lub silikonowym granulatem. Takie wypełnienie najczęściej występuje w kołdry i poduszki dla dzieci https://www.lamilani.pl/. Nie dają tyle ciepła co kołdry puchowe lub wełniane dlatego poleca się je użytkować letnią porą lub w ogrzewanym pomieszczeniu.

Na rynku można również spotkać kołdry z wypełnieniem z włókna kukurydzianego, polecanego alergikom oraz osobom z problemami skórnymi  lub bambusowego, który cieszy się coraz większa popularnością. Kołdry z wypełnieniem bambusowym dobrze regulują temperaturę ciała, dlatego są to kołdry idealne na cały rok, zapewniają ciepło zimą a latem zapewnia dobra wentylację. Oba rodzaje materiału są ekologiczne i biodegradowalne oraz charakteryzują się dużą wytrzymałością.

JAK DBAĆ O POŚCIEL?

O kołdry należy dbać. Jest to produkt który kupujemy na lata dlatego też należy zatroszczyć się o to by posłużyła nam jak najdłużej. Niezależnie od tego z jakiego materiału jest wykonana należy ją systematycznie wietrzyć i odświeżać, oraz przynajmniej raz w miesiącu zmienić pościel.

ZOBACZ TAKŻE:

 

Powinno się dobrze przemyśleć jakie kołdry będą odpowiednie dla każdego z domowników. Każdy członek rodziny jest inny, ma różne oczekiwania i preferencje które należy uwzględnić przy wyborze kołdry. Jeżeli w domu mieszka alergik to nie możemy zapomnieć, że prócz wyboru odpowiedniego wypełnienia musimy również zwrócić uwagę na poszycie kołdry, aby nie przysporzyć mu niedogodności. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie też wybranie kołdry która będzie się dobrze sprawdzała zarówno w zimie jak i w lecie.

Producenci wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i nie ma żadnych problemów by zamówić kołdrę o niestandardowych rozmiarach i dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb.