Ile kosztuje przewodnik?

Ile kosztuje przewodnik?

Turystyka zyskuje coraz to większą popularność. Wycieczki z przewodnikiem cieszą się szczególnym zainteresowaniem zwłaszcza latem. Wiele osób decyduje się na taką wycieczkę, ponieważ jest to znacznie ciekawsze niżeli czytanie informacji na temat odwiedzanych miejsc w internecie. Zastanawiasz się, ile kosztuje przewodnik? Czy możliwość poznania wielu atrakcji turystycznych i pogłębienia swojej wiedzy na temat danego regionu musi zawsze dużo kosztować? Bardzo często można znaleźć atrakcyjne oferty wycieczki z przewodnikiem. Ile kosztuje zwiedzanie wyjątkowych miejsc z przewodnikiem? Od czego może zależeć końcowa cena za wycieczkę z przewodnikiem? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czy koszt przewodnika jest taki sam jak pilota wycieczek?

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że przewodnik turystyczny to nie jest to samo co pilot wycieczek. To dwa całkowicie różne zawody, które różnią się nie tylko kosztem wynajęcia, ale też i mają różne zadania. Przewodnicy przekazują swoją wiedzę turystom, piloci wycieczek natomiast odpowiadają za organizowanie takich wycieczek. Ich wiedza często ogranicza się do formalności, miejscowego prawa oraz znajomości logistyki danego regionu. Piloci wycieczek odpowiadają za bezproblemowe otrzymane przez turystów świadczeń założonych przez biuro podróży. Dbają oni o bezpieczeństwo przebywających w danym regionie turystów – tyczy się to przede wszystkim turystów zagranicznych.

Koszt przewodnika a rodzaj okolicy i warunki pogodowe

Niewiele osób może być świadomych, że przewodnik ma bardzo często odpowiedzialną pracę. Zwłaszcza, jeżeli oprowadza turystów w terenach wysokogórskich, bądź w gorszych warunkach pogodowych, kiedy nie decyduje się na odwołanie wycieczki. W terenach górskich przewodnicy często decydują się na oprowadzanie mniejszych liczb uczestników, tak aby wycieczka mogła przebiegać w warunkach jak najbardziej bezpieczny sposób. Przewodnicy górscy często mają wyższe ceny niżeli przewodnicy miejscy. Warto również wiedzieć, że duży wpływ na koszt wycieczki z przewodnikiem ma dana pora roku. Przykładowo, największe zainteresowanie turystów przypada w okresie letnim, dlatego też wtedy ceny mogą być wyższe. Zimą natomiast warunki pogodowe często utrudniają przeprowadzanie wycieczek turystycznych, dlatego koszt wycieczki z przewodnikiem zimą może również być wyższy.

Polecamy uwadze:

Dlaczego cennik za zwiedzanie z przewodnikiem jest tak zróżnicowany?

W zależności od danego regionu oraz jego popularności cena za przewodnika turystycznego może być inna. Przykładowo, za zwiedzanie stolicy kraju z przewodnikiem zapłacimy o wiele więcej, niżeli za zwiedzanie np. Bydgoszczy. Warto również wspomnieć, że im większa grupa, tym cena może być niższa. Jednakże przy grupach powyżej 20 osób zalecane jest nagłośnienie, które często jest dodatkowo płatne. Koszt przewodnika rośnie również, jeżeli oprowadzani turyści pochodzą z innego kraju niż ten, do którego przyjechali i posługują się innym językiem. Im bardziej “egzotyczny” w danym kraju jest język turystów, tym przewodnik może być droższy.

Ile zapłacimy za usługi przewodnika turystycznego?

Ile kosztuje przewodnik?
Ile kosztuje przewodnik?

Przewodnik ma wiele zadań. Musi nie tylko zaplanować trasę, tak aby przedstawiała ona najważniejsze oraz najciekawsze obiekty z danego regionu. Istotą jest również właściwe rozplanowanie wycieczki w czasie i dostosowanie charakteru danych miejsc do oprowadzanej grupy – wiadomo przecież, że inaczej pewne fakty przedstawia się dzieciom, a inaczej osobom dorosłym. W przypadku wycieczek po terenach górskich muszą być one dostosowane do fizycznych możliwości turystów. Dokładne określenie ile zapłacimy za usługi przewodnika turystycznego nie jest możliwe, ponieważ tak jak wspomnieliśmy, cena może być bardzo zróżnicowana. Możliwe jest jednak podanie przybliżonych kosztów – w zależności od uprawnień danego przewodnika, pory roku oraz liczby uczestników wycieczki. Za wycieczkę z przewodnikiem miejskim w sezonie letnim zapłacimy za jedną grupę około 250-350 złotych, natomiast przewodnik terenowy będzie kosztował o około 300 zł więcej. Za wyprawę w przewodnikiem górskim zapłacimy więcej niż 450 złotych za wycieczkę całodniową. Jeżeli zaś turyści pochodzą z innego kraju, stawki za wycieczkę w innym języku niż obowiązujący w danym kraju wzrastają o około 150-200 złotych.

Czy warto dopłacić za zestaw słuchawkowy?

Zastanawiasz się, czy warto wypożyczyć zestaw słuchawkowy na wycieczkę z przewodnikiem? Wypożyczenie zestawu słuchawkowego na oprowadzanie, zwłaszcza w dużej grupie, jest bardzo dobrym pomysłem. Dzięki temu możesz słyszeć co mówi przewodnik zawsze głośno oraz wyraźnie, nawet jeżeli nie stoisz blisko przewodnika albo wycieczka jest w zatłoczonym miejscu, gdzie jest sporo innych osób. Im bardziej “popularne” jest dane miejsce, tym większe ryzyko, że dokładne rozumienie opowieści przewodnika może być utrudnione. Warto dokładnie usłyszeć, co ciekawego do powiedzenia ma przewodnik o danym miejscu bądź zabytku, tak aby czas spędzony na wycieczce z przewodnikiem nie był straconymi godzinami.