Cechy dobrego zarządcy

Każdy budynek użytkowy powinien posiadać swojego opiekuna. O ile w przypadku domów jednorodzinnych jest to ich właściciel, o tyle w sytuacji, gdy chodzi o duże nieruchomości mieszkalne lub biurowe, potrzeba kogoś, kto zajmie się wszystkimi rzeczami związanymi z odpowiednim funkcjonowaniem całego budynku. Każda wspólnota mieszkaniowa musi wybrać odpowiedniego zarządcę. Bardzo rzadko kiedy zdarza się tak, że jest nią właściciel.

Ten zazwyczaj inwestuje w dany budynek, czerpie z tego korzyści finansowe, a dodatkowo zajmuje się innymi pracami i zupełnie nie ma czasu na to, by postawić na zarządzanie nieruchomościami, które do niego należą. W takiej więc sytuacji konieczne jest zatrudnienie zarządcy, który będzie za to wszystko odpowiedzialny. Takim zarządcą  może być osoba fizyczna lub prawna, w zależności od tego, jaka oferta okaże się być dla mieszkańców lub firm w danym biurowcu najbardziej atrakcyjna.

Bycie zarządcą nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jakby się mogło wydawać. To zakres ogromnych prac, często wielu nerwów i dużej odpowiedzialności. I choć można w tym zawodzie zarobić całkiem duże pieniądze, to jednak nie jest to praca dla każdego, bowiem trzeba posiadać pewne cechy, które na tym stanowisku są niezbędne, by móc wykonywać swoją pracę najlepiej, jak tylko to możliwe.

Do 2013 roku, aby zostać zarządcą, trzeba było posiadać wyższe wykształcenie i ukończyć studia podyplomowe z zakresu zarządzania nieruchomości lub gospodarki nieruchomości, a do tego również i sama praktyka. Od 2013 roku uchwalono ustawę deregulacyjną, w której to zniesiono obowiązek posiadania licencji, jak również i wyższego wykształcenia. Zarządzanie nieruchomości przez daną osobę jest zadaniem trudnym, w którym taka osoba musi przede wszystkim posiadać stosowne cechy, dzięki którym będzie w stanie się w tej pracy sprawdzić najlepiej, jak tylko to możliwe.

Zarządca powinien być przede wszystkim cierpliwy

Jedną z najważniejszych cech jest to, by taka osoba była cierpliwa, co niestety nie zdarza się każdemu. Zarządzający nieruchomością, często musi wykonywać różnorodne zadania, które wystawiają jego cierpliwość na naprawdę wysoką próbę. Jeśli ktoś nie będzie panował nad emocjami i będzie dawał się szybko wyprowadzać z równowagi, prędzej czy później zostanie odwołany ze swojego stanowiska, dlatego też tak ważne jest to, aby tą osobą cierpliwą być. Stoicki spokój, nawet gdy wszystko dookoła się wali okazuje się być w tym zawodzie naprawdę kluczowe. Zamiast wchodzić w konflikty z mieszkańcami, próbować na siłę pokazywać swoje racje, tym gorzej się to dla takiej osoby skończy. Jeśli więc chodzi o zarządzanie nieruchomościami, cierpliwość stanowi rzecz priorytetową.

Zarządca powinien być otwarty na ludzi i na nowości na rynku

Kolejną, jakże ważną cechą jest to, aby taka osoba była przede wszystkim otwarta na innych ludzi, nie zamykała się w sobie, nie stroniła od rozmów z mieszkańcami. Kontakt z ludźmi w tym zawodzie to podstawa do tego, by wykonywać swoje zadania najlepiej, jak to możliwe, by słuchać potrzeb mieszkańców, umieć prowadzić negocjacje, razem szukać najlepszych z możliwych rozwiązań.

Zarządca powinien być zorganizowany i dyspozycyjny

To niewątpliwie kolejna, niezwykle ważna cecha. Dobry zarządca powinien być jak najlepiej zorganizowany, tak, aby móc każdego dnia wykonywać maksimum zadań, przy odpowiedniej ilości godzin. Jeśli ma plan, umie zorganizować pracę, jest on w stanie poradzić sobie tak naprawdę ze wszystkim, będąc w oczach mieszkańców naprawdę bardzo dobrym zarządcą. Taka osoba powinna być do tego w pełni dyspozycyjna. Bycie raz na jakiś czas, nieodbieranie telefonów, czy nie odpisywanie na maile, z pewnością nie skończy się dla takiego zarządzającego dobrze, dlatego też, jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie, te cechy muszą stanowić dla niego priorytet.

Zarządca z wiedzą i doświadczeniem

Jeśli chcemy wybrać najlepszą z możliwych osobę, jeśli nie mamy wizji na nowych ludzi, którzy rozpoczynają swoją praktykę, z pewnością należy postawić na zarządzanie nieruchomościami przez kogoś, kto posiada doświadczenie i ma ogromną wiedzę w zakresie tych właśnie prac. I choć dziś zarządzający nie musi ukończyć studiów wyższych, by móc taką pracę wykonywać, to odpowiednia wiedza, a także i doświadczenie stanowią rzecz priorytetową. Jak więc taką osobę lub firmę znaleźć? Oczywiście, jak zawsze podstawowym miejscem w celu wyszukiwania informacji jest Internet. To właśnie dzięki tam możemy zarówno znaleźć zarządcę, przeczytać o nim opinie, zobaczyć, jakimi nieruchomościami zarządzał lub zarządza, co oferuje, jaki ma cennik. Podpisanie umowy powinno być dopiero w pełni akceptowalne, gdy wszyscy będą przekonani, że taka osoba jest najlepszą, by właśnie nad naszą nieruchomością sprawować pieczę. Wybierajmy mądrze, bo od tego w dużej mierze zależy to, jak będzie wyglądał i w jaki sposób będzie funkcjonował nasz właśnie budynek. A to przecież jest elementem nadrzędnym, prawda?