Catering dietetyczny

Przy bardzo aktywnym trybie życia, gdzie w ciągu dnia jednocześnie się pracuje i trenuje odpowiednie odżywianie jest niezwykle potrzebne. Przy nawale obowiązków może się zdarzyć, że braknie nam czasu na przyrządzanie zdrowych, pożywnych posiłków. Dlatego catering dietetyczny może się okazać niezwykle korzystnym rozwiązaniem.

Nie jest powiedziane, że korzystając z opcji cateringu dietetycznego otrzymujemy z góry narzucone jedzenie, które jest ograniczone i niezbyt smaczne. Nic bardziej mylnego. W systemie dowozu zdrowego jedzenia na telefon dyscyplina rzeczywiście istnieje, ale  jej zadaniem jest zaspokojenie potrzeb żywieniowych klienta.

Właściwie skomponowane posiłki poprawią wszystko: od samopoczucia po wigor. Jest niezwykle przydatny dla osób aktywnych, dla których treningi sportowe są ważną częścią życia. W tym przypadku trzeba szczególnie uważać na to, co, kiedy i w jakiej ilości ląduje się na talerzu.

Dieta pudełkowa – z czym to się je?

Catering dietetyczny ma tę znakomitą przewagę nad samodzielnym gotowaniem, że traci się potrzebę myślenia i planowania posiłków – wszystko robi za nas firma. Po podaniu jej odpowiednich danych skupiają się nad konkretna dietą i tak komponują posiłki, by te były ciekawe, różnorodne, o odpowiedniej wartości kalorycznej, oraz zdrowe.

Układaniem jadłospisu też się nie musimy przejmować – zrobi to za nas specjalista. Zazwyczaj jest nim dyplomowany dietetyk, który współpracuje z firmą oferującą zdrowe jedzenie na dowóz lub jest jej pracownikiem. To jest niezwykła siła cateringu dietetycznego – układaniem menu dla klienta nie zajmuje się kucharz czy osoba niezwiązana z żywieniem, ale specjalista posiadający dogłębną wiedzę o zdrowym żywieniu.

Oferty cateringu dietetycznego

Potrzeby każdego z nas są różne, dlatego na rynku istnieje ogromna ilość ofert cateringu dietetycznego. Zadaniem tych firm jest nakarmić nas tak, by jedzenie nam smakowało, było zdrowe, w dobrym guście. Dodatkowo systematyczność diety pudełkowej sprawia, że jadamy regularnie i o odpowiedniej porze. A to jest niezwykle korzystne dla organizmu: jadanie o stałej porze to najprostszy i niezawodny sposób na wyregulowanie metabolizmu. Dzięki temu unikamy efektu jojo i zbytniego odkładania się tkanki tłuszczowej z powodu niedostatecznego dostarczania jedzenia.

Dzięki stosowaniu cateringu dietetycznego daje nam poczucie panowania nad swoim ciałem. Kontrola nad przemianą materii daje nam niezwykły komfort. Dodatkowo, posiłki tak są ustalone, że nie jesteśmy głodni i nie podjadamy. Co daje nam jeszcze większą kontrolę nad naszym jedzeniem. I poprawia humor.

Decydując się na stosowanie diety ćwicząc na siłowni, możemy spokojnie kontynuować treningi. Nie musimy się obawiać, że jedzenie będzie zbyt mało kaloryczne, albo będzie zbyt lekkie i na treningi nie będziemy mieć zwyczajnie siły. Catering dietetyczny jest zatem w rękach specjalistów, dlatego, na posiłki okołotreningowe dostaniemy solidną dawkę białka i energii, razem z odpowiednią ilością błonnika.

Dieta pudełkowa tylko dla ćwiczących?

Przy ćwiczeniu na siłowni warto skorzystać z cateringu dietetycznego opierającego się o dietę paleo, tak bardzo obecnie popularną i polecaną dla wszystkich aktywnych. Przystosowana jest ona na potrzeby rzeźbiących swoje mięśnie. Posiłek obiadowy wzbogacony jest o węglowodany złożone i bezglutenowe, z kolei posiłek potreningowy to miks węglowodanów, białka serwatkowego, na bazie mleka kokosowego. Dodatkowo – brak składników  uczulających jak gluten czy nabiał, korzystnie wpływa na odporność. W przypadku chęci stracenia kilku kilogramów warto skorzystać z cateringu dietetycznego opierającego się o wersje posiłków wegetariańskie, bądź o obniżonej kaloryczności.

Zaletą cateringu dietetycznego jest to, że bez względu na wykonywaną pracę, aktywność fizyczną w ciągu dnia, czy ilość spalanych kalorii, znajdziemy posiłki doskonałej jakości, niezwykle różnorodne i poprawiające nasz metabolizm. Ktoś kiedyś powiedział, że dobry catering dietetyczny to taki, w którym menu jest dostosowane idealne pod nas. Nie mamy spadków glikemii, nie podjadamy między posiłkami, nasze mózgi pracują sprawnie i nie mamy problemów z koncentracją, na siłowni damy rady wyrwać sztangę bez bólu dla przetrenowanych mięśni. Ułatwi nam tez regenerację i sprawi, że będziemy czuć się lekko, a jednocześnie pełni energii.

Minusy działalności? Nie we wszystkich miastach usługa dowozu jedzenia na telefon jest dobrze rozwinięta. Sam catering dietetyczny to pomysł dosyć nowy, i dopiero zaczyna w Polsce być popularny. Co więcej, gama wybieranych posiłków przy długotrwałym stosowaniu może być nieco monotonna. Dlatego osoby, których diety są zbilansowane , mają najlepsze pole do działania. Kiedy dane menu zaczyna się im nudzić, wystarczy że na tydzień czy dwa, dla wprowadzenia różnorodności, zmienią dietę na np. wegeteriańską, czy południową, i dostosują kaloryczność do swojego stylu życia. Dlatego warto eksperymentować z cateringiem dietetycznym, jako z rozwiązaniem wygodnym.