Badania geotechniczne gruntu kto wykonuje

Badania geotechniczne gruntu kto wykonuje

Badania geotechniczne gruntu kto wykonuje – bardzo często na różnego rodzaju forach związanych z inwestycjami budowlanymi, a szczególnie z tymi realizowanymi przez osoby prywatne, pojawia się pytanie o badania geotechniczne. Pytania te pojawiają się, ponieważ na temat ten wiedza statystycznego Kowalskiego jest niewielka. Wiedza jest niewielka, ponieważ do niedawna badania geotechniczne nie były obowiązkowe.

Były to najczęściej badania dobrowolne, które mogły pomóc nam podjąć decyzję odnośnie do kupna działki, lub tego, jak nasza inwestycja budowlana będzie realizowana. Nie zawsze jednak te badania robiliśmy, co wiązało się często problemami podczas budowy, lub w trakcie eksploatacji budynku (pękanie fundamentów, zalewanie piwnic itp.).

Kto wykonuje badania geotechniczne?

Badania geotechniczne mają za zadanie sprawdzić, jak wygląda grunt na naszej działce z punktu widzenia geologicznego oraz z punktu widzenia nośności gruntu. Dodatkowo badanie takie musi dać odpowiedź na pytanie odnośnie do warunków hydrologicznych, jakie panują na działce. Informacje te są bardzo ważne i aż dziwne jest, że relatywnie od bardzo niedawna są obowiązkowe. Informacje te mówią nam o rzeczach, o których będzie wspomniane później. Najpierw skupimy się na pytaniu ważniejszym, a mianowicie takim: „kto w ogóle może przeprowadzić badanie geotechniczne?”.

Badanie geotechniczne nie może zostać przeprowadzone przez byle kogo. Wspomniane „byle kogo” oznacza, że na przykład osoba z tytułem inżyniera budowlanego, choć może wydawać się osobą do tego celu odpowiednią, to tak nie jest. Badania geotechniczne gruntu może wykonać osoba, która ma tytuł geotechnika. Oznacza to, że na przykład wspomniany inżynier budowlany może zrobić badania gruntu, ale pod warunkiem, że równolegle do uprawnień budowlanych, zdobył tytuł geotechnika. Jakikolwiek tytuł związany z budownictwem, nie pozwala na przeprowadzenie badań geotechnicznych. Geotechnik jest to osoba o osobnych kwalifikacjach.

Polecamy także:

Kogo zatrudnić do przeprowadzenia badania geotechnicznego?

Badania geotechniczne gruntu kto wykonuje
Badania geotechniczne gruntu kto wykonuje

Kiedy już wiemy, kto może wykonać dla nas takie badanie, zawsze prędzej czy później pojawi się pytanie, jaką firmę do tego rodzaju badania zatrudnić. Wiadomą sprawą jest, że zatrudnimy firmę, która zajmuje się geotechniką, ale rozmiar firmy może mieć znaczenie. Do wyboru mamy trzy główne warianty. Możemy zatrudnić do przeprowadzenia badania geotechnika na własnej działalności gospodarczej, możemy zatrudnić firmę geotechniczną lub możemy skorzystać z oferty firmy budowlanej, która zajmuje się realizacją inwestycji, ale ma w opcji wykonywanie badań geotechnicznych. Każda z tych opcji ma oczywiście swoje zalety.

W pierwszym przypadku, na pewno możemy liczyć na dość dobrą ofertę. Geotechnik pracujący na własnej działalności gospodarczej, zawsze będzie liczył sobie za usługę mniej, niż firma zatrudniająca wielu pracowników i zajmująca się badaniami geotechnicznymi. Minusem tego rozwiązania jest na pewno fakt, że same badania będą prowadzone dłużej, a na wyniki przyjdzie nam również nieco poczekać. Często jest to spowodowane koniecznością zlecania przez geotechnika dodatkowych ekspertyz w laboratoriach zewnętrznych. Raport z badania również może powstawać dość długo i jedna osoba będzie wykonywać go dłużej.

Druga opcja jest w zasadzie odwrotnością pierwszej. W firmie geotechnicznej zapłacimy więcej, ale szybkość wykonania badania oraz opracowania raportu, będzie dużo lepsza. Zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji, jeśli z jakiegoś powodu goni nas termin.

Ostatnią opcją, o której wspomniano, jest skorzystanie z usług firmy budowlanej, która jednocześnie realizuje wykonawstwo inwestycji. Jest to opcja szczególnie korzystna wówczas, jeśli firma ta została przez nas wybrana jako ta, która będzie dla nas budować dom. Może zdarzyć się tak, że badanie zostanie dla nas wykonane gratis.

Co daje nam badanie geotechniczne?

Badanie geotechniczne najlepiej jest przeprowadzić, zanim jeszcze zdecydujemy się na zakupienie działki budowlanej. Niektórzy mogą mówić o tym, że badanie działki, która nie jest ich własnością, jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto, ale niemalże dosłownie takim działaniem jest kupienie działki bez badań geotechnicznych. Badanie geotechniczne ma na celu wykazanie, że działka budowlana jest zdatna do zabudowania oraz określa, jakie warunki zabudowy muszą być spełnione. Ponadto badanie geotechniczne dodatkowo, powie nam, jakie są warunki hydrologiczne działki, co może mieć wpływ na to, czy możemy w domku jednorodzinnym zbudować piwnicę. Badanie chroni nas zatem przed zakupieniem kota w worku, z którym nie będziemy mieli co zrobić.

Jednorazowe badanie geotechniczne w zależności od tego, jaka firma je przeprowadza oraz w jakim regionie kraju jest przeprowadzane, kosztuje w przedziale 1200 – 2000 PLN. Najgorsza sytuacja, jeśli chodzi o badanie geotechniczne, dotyczy działek, które na przykład z powodu położenia muszą mieć zbadane warunki geotechniczne oraz hydrologiczne przynajmniej dwukrotnie, w różnych porach roku. Wówczas koszt badania musimy pomnożyć dwukrotnie lub więcej razy.