Różne zastosowania bielizny termoaktywnej

Bielizna termoaktywna jest niezbędnym elementem garderoby osób aktywnych. Posiada zastosowanie we wszystkich dyscyplinach sportowych, a jej podstawowym celem jest utrzymanie stałej temperatury ciała. Jest izolacją od czynników atmosferycznych i spełnia funkcję kontroli wilgotności. Odzież tego typu najczęściej wykonana jest z elastycznych tkanin. Najpopularniejsze są tkaniny wyprodukowane z kombinacji różnych włókien syntetycznych, ale niektóre produkty tego typu mogą również zawierać włókna naturalne na przykład wełnę. Wiele zależy również od zastosowanej technologii.

Co to jest bielizna termoaktywna?

Komfort termiczny w zimie wiąże się nie tylko z zapewnieniem najcieplejszych warstw odzieży. Ta decyzja rozgrzeje, ale nie na długo. Z czasem całe ciało pokrywałoby się potem, który następnie wchłaniały by kolejne warstwy odzieży. Zapobieganie kondensacji jest bardzo ważną rzeczą, aby przeciwdziałać zamarzaniu. Ciało pokryte wilgocią stygnie znacznie szybciej niż suche.

Dlatego bielizna termoaktywna została zaprojektowana w celu zapewnienia dwupoziomowego komfortu termicznego. Wykonana jest z materiałów dobrze izolujących od zimna, ale jej główny cel jest zupełnie inny. Ta bielizna jest przeznaczona przede wszystkim do odparowywania potu i zapobiegania gromadzeniu się wilgoci na skórze. Aby spełnić te funkcje jej projekt składa się z dwóch warstw: hydrofobowej, bliżej skóry i hydrofilowej, pochłaniającej wilgoć z pierwszej warstwy i uwalniającej ją do środowiska. Ze względu na te właściwości bielizna jest zawsze sucha i nie przylega do skóry. Prowadzi to do namacalnego komfortu cieplnego.

Czym się kierować kupując bieliznę termoaktywną?

To pytanie zadają wszyscy, patrząc na oferty wielu sklepów, które oferują szeroką gamę bielizny termicznej dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze takiej odzieży?

  • Usuwanie wilgoci. Ten warunek spełnia ogromna większość produktów znanych firm. Producenci materiałów przewyższają się nawzajem w poszukiwaniu nowej i lepszej dzianiny.
  • Prawidłowy krój i rozmiar. Bielizna powinna ściśle przylegać do ciała, aby mogła spełniać swoją główną funkcję.
  • Izolacja termiczna. Bielizna ma na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała w niskich i wysokich temperaturach. Taka odzież, jest doskonałym izolatorem i zabezpiecza przed zimnem i czynnikami zewnętrznymi, ale może także zagwarantować prawidłową wentylację i kontrolę wilgotności.
  • Oddychająca bielizna jest polecana sportowcom i dobrze sprawdza się podczas ćwiczeń.

Oprócz najprostszego miejsca docelowego, które obejmuje bieliznę termoaktywną męską i damską, można znaleźć bieliznę i odzież przeznaczoną do określonych sportów.

  • Do biegania – powinna być dobrze dopasowana, odporna na warunki atmosferyczne i bardzo elastyczna.
  • Do jazdy na rowerze – można nosić bieliznę podobną do tej, z jakiej korzystają biegacze. Warto wybrać ubrania, które nie będą się rozwijały.
  • Do jazdy na nartach – w tym przypadku bardzo ważna jest dobra ochrona termiczna, oraz usuwanie nadmiaru wilgoci ze skóry (narciarze wiedzą, nie ma nic gorszego niż spocone ubrania pod kombinezonem).
  • Na siłownię – warunki na siłowni są zupełnie inne niż na, zewnątrz, więc bielizna termoaktywna w tym przypadku może być znacznie lżejsza i cieńsza. Warto zwrócić uwagę na taką, która ma doskonałą elastyczność i trwałość.

Inne zastosowanie bielizny termoaktywna

Bielizna termoaktywna doskonale sprawdza się, jako dodatkowa warstwa ochrony termicznej podczas długiego nurkowania w zimnych wodach. W połączeniu z suchym kombinezonem zapewnia duży komfort termiczny. Bielizna będzie doskonała również tam, gdzie jest potrzeba odpowiedniej ochrony przed zimnem. Dobrej, jakości tkaniny charakteryzują się rozciągliwością w 4 kierunkach i doskonałą oddychalnością. Te dzianiny są używane do produkcji najbardziej wszechstronnej odzieży sportowej dostępnej na rynku.

Wysokiej, jakości bielizna termoaktywna posiada wyjątkowe właściwości termoizolacyjne (chroni skórę przed przegrzaniem i hipotermią), całkowicie usuwa wilgoć na zewnątrz, szybko schnie, nie wytwarzając nieprzyjemnego zapachu potu. Bielizna jest bakteriostatyczna, antyalergiczna, delikatna, elastyczna i przylegająca do ciała. Niektóre modele posiadają wyżej wymienione właściwości, dzięki zastosowaniu specjalnej dwuwarstwowej dzianiny wykonanej z włókien poliamidowych i mikrofibry, poddanej specjalnej obróbce, powleczona jonami srebra. Dzianina stosowana w produkcji sprawia, że bielizna termoaktywna jest wyjątkowa.

Bielizna termoaktywna nadaje się nie tylko dla sportu

Chociaż bielizna termoaktywna kojarzy się głównie ze sportem, tj. narciarstwem, kolarstwem lub bieganiem, nadaje się również do innych aktywności. Jest to nawet niezbędny element jesiennych, zimowych i wiosennych wypraw w góry, zapewniając komfort termiczny podczas przemierzania ścieżek. Warto pamiętać, że śnieg i mróz w wysokich partiach gór trwa znacznie dłużej niż u ich podstawy. Można używać bielizny, na przykład podczas długiego spaceru z psem, wycieczki do lasu lub podczas długiej pracy na zewnątrz.