Jeździectwo konne – dlaczego warto spróbować tego sportu?

Kontakt z naturą, w tym także ze zwierzętami, pozytywnie wpływa na  nasze samopoczucie oraz zdrowie. Nic więc dziwnego w tym, że jeździectwo konne przeżywa swój renesans. Z uroków tej rozrywki korzystają nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe, które chcą aktywnie spędzić weekend czy urlop. Wycieczki konne to doskonały pomysł na to, by zyskać chwilę wytchnienia, nabrać dystansu do codziennego życia. Kontakt ze zwierzęciem wywołuje dobre emocje, co okryto już dawno i zaczęto wykorzystywać np. w terapii osób niepełnosprawnych.

Znalezienie dobrej szkółki jeździeckiej

Na pierwszej wizycie w stajni przyjrzyj się temu, w jaki sposób traktowane są konie. Zwróć uwagę na to, czy nie są przemęczone, zaobserwuj, czy wokół nich panuje czystość i porządek. Każdy koń powinien mieć własne ogłowie, siodło i szczotkę, gdyż pozwala to zachować zasady higieny i zapobiega przenoszeniu się chorób. W szkole jeździeckiej będziesz mógł skorzystać zarówno z lekcji indywidualnych, jak i z tych odbywających się w grupach. Są one dużo tańsze, dlatego wiele osób się na nie decyduje. Należy jednak pamiętać, że w dobrej szkole jeździeckiej grupy nie mogą być zbyt duże, w przeciwnym razie instruktor nie będzie mógł poświęcić Ci na tyle dużo uwagi, by móc skorygować wszystkie błędy oraz by obserwować Twoje postępy. Dobry instruktor powinien podchodzić indywidualnie do każdego z kursantów. Z pewnością będzie wiedział, jak pomóc Ci oswoić się z koniem.

Jak zachęcić dziecko do jazdy konnej?

Jeśli chcesz doświadczyć wspaniałej przyjemności, jaką jest jazda konna, możesz spróbować w każdym wieku. Dzieci mogą z powodzeniem rozpocząć naukę jazdy konnej około siódmego roku życia. Wtedy będą potrafiły już zapanować nad kucykiem, czy koniem, dzięki czemu nauka będzie efektywna i nie spowoduje w dziecku niepotrzebnych frustracji czy zniechęcenia. Dziecko możesz zabierać do stajni już od najmłodszych lat. Będzie mogło przyglądać się, jak wygląda opieka i pielęgnacja zwierząt. Wiele dzieci interesuje się końmi, dlatego też w każdej księgarni w dziale dziecięcym można znaleźć mnóstwo książek o bajkowych kucykach, które są bardzo chętnie wybierane przez młodsze dzieci. Starszym podobają się albumy przedstawiające rasy koni, z pewnością znajdzie się też dużo podręczników do jazdy konnej, skierowanych dla dzieci i młodzieży. Bardzo często dziecko, które wdroży się w temat, zaczyna marzyć o tym, by spróbować jeździectwa. Zawsze trzeba pamiętać o bezpieczeństwie które zapewniają akcesoria jeździeckie.

Kiedy najlepiej zacząć jeździć konno?

Wiele osób uważa, że pewne sporty najlepiej zaczynać uprawiać w dzieciństwie, gdyż wtedy najlepiej zapamiętujemy, szybko nabywamy nowe umiejętności, błyskawicznie podnosimy swoje zdolności motoryczne. Jest to oczywiście prawda, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że osoba w średnim wieku, która marzy o spróbowaniu jeździectwa, nie ma szansy zrealizować swojego pragnienia. Jeśli chcesz zacząć jeździć konno, musisz znaleźć ośrodek jeździecki oraz dobrego instruktora jazdy konnej. Często zdarza się, że spotkanie z koniem jest pierwszym bliskim kontaktem z tak dużym zwierzęciem. Wiele osób może odczuwać wtedy niepokój, jednak nie powinniśmy się tym zniechęcać. Instruktor z pewnością dokładnie poinformuje nas, co robić krok po kroku, dlatego już po chwili będzie można wsiąść na konia. Wszystko będzie się odbywało pod czujnym okiem instruktora, który udzieli Ci pierwszych lekcji na placu do jazy konnej. Nauka na ujeżdżalni na początku będzie polegała głównie na ćwiczeniu się w utrzymywaniu równowagi.

Ile kosztuje jazda konna?

Jeździectwo nie należy to tanich sportów, gdyż będzie wymagało od nas nie tylko opłacania poszczególnych lekcji. Czy trzeba wyposażyć się w odpowiedni strój do jazdy konnej? Jeśli dopiero rozpoczynamy lekcje, lepiej ubrać się w zwykłe wygodne ubrania, gdyż profesjonalny strój jeździecki to spory wydatek, a nie wiemy jeszcze, czy przygoda z jeździectwem nam się spodoba. Absolutnie konieczne będzie jednak założenie kasku, czy toczka, który będzie można wypożyczyć w stajni. Gdy stwierdzimy, że chcemy rozwijać swoją pasję, możemy zdecydować się na zakup stroju do jazdy konnej( bryczesy, buty itp.). Osoby, które latami praktykują jeździectwo decydują się czasem na dzierżawę konia lub zakup własnego konia. Tutaj dodatkowo trzeba wiedzieć, że koszty utrzymania konia są dość wysokie, zwłaszcza, jeśli zależy nam na zapewnieniu mu kompleksowej opieki weterynaryjnej oraz komfortowych warunków. Sam zakup sprzętu dla konia wynieść może nawet 2000 zł, dodatkowo będzie trzeba opłacać stajnię, zakup preparatów żywieniowych i pasz dla konia.

Jazda konna to z pewnością wspaniały pomysł dla osób, które kochają zwierzęta i chciałyby spędzić z nimi trochę czasu. Rozpoczęcie przygody z jeździectwem otworzy przed Tobą nowe możliwości, gdyż z pewnością poznasz przy tym także osoby, które podzielają Twoją pasję i zainteresowania. Konne wędrówki po lasach są z pewnością niezapomnianym, bardzo odprężającym przeżyciem. Po weekendzie spędzonym w siodle wrócimy do pracy lub szkoły odprężeni i szczęśliwi.