Co warto wiedzieć o imprezach integracyjnych?

Co warto wiedzieć o imprezach integracyjnych?

Co warto wiedzieć o imprezach integracyjnych? Każdemu pracodawcy, bez wątpienia zależy na tym, aby instytucja, której przewodzi prosperowała dobrze. Aby tak jednak było, kadra pracownicza musi we właściwy i w pełni zaangażowany sposób pełnić swoje obowiązki. Jest to o wiele łatwiejsze, gdy pracownicy posiadają poprawne relacje między sobą. Koniecznie należy również zatroszczyć się o odpowiednie wdrożenie osób nowo zatrudnionych. Bardzo pomocne mogą okazać się imprezy integracyjne.

Gdzie zorganizować imprezę integracyjną?

Co warto wiedzieć o imprezach integracyjnych?
Co warto wiedzieć o imprezach integracyjnych?

Organizowanie imprez integracyjnych to temat rzeka. Nie sposób jednak nie zauważyć, że każdy pracodawca ma nieco inne zdanie na ich temat. Organizując imprezy integracyjne, koniecznie należy zastanowić się nad tym jak długo mają one trwać. Jeżeli wyjście ma być jednodniowe, bez noclegu, wybór miejsca na imprezę integracyjną nie powinien nastręczać zbyt wielu trudności. Jeśli jednak impreza integracyjna ma trwać kilka dni, wybór miejsca musimy obmyślić nieco staranniej. Jednodniową imprezę można zorganizować w klubie, ale znacznie lepszym pomysłem wydaje się być kręgielnia. Nie każdy pracownik lubi bowiem brylować na parkiecie. To rozwiązanie jest dobre w szczególności dla osób, które uważają się za prawdziwe dusze towarzystwa. Na kręgielni będzie można zarówno wypić drinka jak i wspaniale się rozerwać. Budowanie więzi między pracownikami na neutralnym gruncie z całą pewnością przełoży się pozytywnie na relacje w zespołach pracowniczych. Pobudzi również zdrowego ducha rywalizacji. Impreza, nawet ta jednodniowa, sprzyja również aklimatyzacji nowo zatrudnionych pracowników. Jeśli organizujemy imprezy wyjazdowe, zatroszczmy się o wybór właściwego miejsca. Bez wątpienia dobrze byłoby przyjrzeć się hotelom oraz ośrodkom rekreacyjnym. Koniecznie należy jednak zatroszczyć się o to, aby odpowiednio wypełnić czas, który jest przeznaczony na imprezę integracyjną. Z całą pewnością bankiet będzie bardzo dobrym pomysłem, ale dobrze byłoby zainteresować się także innymi formami spędzania czasu. Wspaniałym rozwiązaniem będzie chociażby paintball. To jedna z bardziej lubianych gier zespołowych. Dobrą opcją będzie też rowerowa wycieczka lub spacer górskimi szlakami. 

O co zadbać podczas imprez integracyjnych?

Jak już zostało wspomniane powyżej, niesamowicie istotny jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym zorganizujemy imprezę integracyjną. Dobór miejsca musi być niewątpliwie uzależniony od czasu jej trwania. Tak naprawdę znacznie ważniejsza jest jednak atmosfera panująca podczas imprezy. Tylko wówczas będzie ona mogła odnieść pełen sukces. Imprezy integracyjne powinny stwarzać okazję do wzmocnienia więzi między pracownikami, a także do zapoznania się nowych pracowników z tymi, którzy pracują w firmie już nieco dłuższy czas. Dobrze byłoby również zatroszczyć się o wzmocnienie więzi między kadrami kierowniczymi a pracownikami. Atmosfera podczas imprezy integracyjnej nie może być więc zbyt sztywna. Aby nieco rozładować napiętą atmosferę, warto jest zorganizować wspomniane już powyżej gry zespołowe. Trzeba także zachęcić doświadczonych pracowników do tego, aby pomogli zaaklimatyzować się tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją współpracę z firmą. Ważne jest także rozważenie tego, czy na imprezie powinien znajdować się alkohol. Jeżeli organizujemy imprezę taneczną, niewielka ilość alkoholu może być pożądana. Należy jednak zachować granice zdrowego rozsądku. Warto zatroszczyć się także o przekąski. Osoba lub osoby, które są odpowiedzialne za organizację imprezy integracyjnej muszą więc bardzo dokładnie przeanalizować koszty związane z jej organizacją. 

Zobacz koniecznie:

Jak często organizować imprezy integracyjne?

Aby imprezy integracyjne mogły przynieść oczekiwany skutek, należy zatroszczyć się o odpowiednią ich częstotliwość. Zbyt rzadko organizowane imprezy, nie spełnią bowiem należycie swojej roli. Jeżeli zaś będą one organizowane zbyt często, środki firmy przeznaczone na ich realizację mogą zostać mocno nadszarpnięte, a tego żaden pracodawca by nie chciał. Z całą pewnością imprezy integracyjne dobrze byłoby zorganizować z okazji ważnych świąt oraz jubileuszów. Wspaniałą okazją może być chociażby jubileusz obchodzony z okazji rocznicy istnienia firmy czy któregoś z jej oddziałów. Dobrym pomysłem będą także firmowe wigilie czy wspólna, pracownicza impreza karnawałowa. Bal sylwestrowy organizowany przez zakład pracy również może być wspaniałą okazją do wzmocnienia więzi pracowniczych. Należy również wsłuchiwać się w sugestie pracownicze. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie spotkania, podczas którego pracownicy wypowiadają się na temat pożądanej częstotliwości imprez integracyjnych w firmie. Można również zachęcać pracowników do tego, aby wrzucali zapisane na kartkach pomysły do skrzynki lub koszyka, który można umieścić w pokoju socjalnym. Miejmy na uwadze także to, aby nie wszystkie imprezy były obowiązkowe dla pracownika. Pewne powinny być obowiązkowe, gdyż niektórych pracowników trudno jest zmotywować do wzięcia udziału w imprezie. Są jednak pewne imprezy, w których udział powinien być dobrowolny. Tak naprawdę, jeżeli większość imprez integracyjnych będzie udana, pracownicy bardzo chętnie będą brali w nich udział.