Skrytki depozytowe czy warto z nich korzystać?

Ostatnio jeden z moich znajomych zapytał mnie czy mogę polecić mu jakąś skrytkę depozytową w Warszawie. Muszę przyznać, że byłem zaskoczony tym pytaniem, gdyż nigdy się nie zastanawiałem nad tym zagadnieniem, zatem może warto się przyjrzeć jak wygląda rynek skrzynek depozytowych w Warszawie. Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym są skrzynki depozytowe? Skrzynka depozytowa inaczej nazywana też skrzynką bankową, jest to jedna z najbezpieczniejszych form przechowywania różnego typu kosztowności tzn. mowa tu o przedmiotach gdyż większość banków w Polsce zakazuje przechowywania pieniędzy . Jeśli nigdy nie mieliśmy okazji ich widzieć, możemy je kojarzyć chociażby z amerykańskimi filmami sensacyjnymi(np.Tożsamość Bourne’a), gdyż  reżyserzy lubią je wykorzystywać w swoich filmach. Najczęściej są to specjalnie wytypowane miejsca w oddziałach instytucji, które posiadają bardzo dobre zabezpieczenia przed włamaniem. Przyjrzyjmy się im teraz dokładniej.

Które banki udostępniają skrytki bankowe ?

Jeśli chodzi o skrytki depozytowe w Warszawie warto podkreślić, że nie wszystkie instytucje bankowe dają nam możliwość wynajęcia takiego miejsca, byśmy mogli przechowywać swoje przedmioty, czy też papiery wartościowe. Obecnie taką ofertę proponują nam: PKO BP, Pekao, BOŚ Bank, Santander, BGŻ BNP Paribas oraz Getin. Mamy jeszcze możliwość skorzystania ze skrytek depozytowych w firmach które się w tym specjalizują, są to m.in.:Twój Skarbiec, Śląskie Sejfy oraz 24Sej. Są również firmy prywatne, które oferują skrytki depozytowe w Warszawie. 

Ile kosztuje usługa wynajęcia skrytki bankowej?

Koszty wynajęcie skrytki depozytowej są bardzo różnorodne, gdyż poza samą oferta konkretnych banków, ważny jest też rozmiar, gabaryty przedmiotu który chcemy złożyć do depozytu oraz czas przechowywania. Warto jednak pamiętać, że  pracownik banku, czy firmy depozytowej nie ma prawa nas pytać co chcemy umieścić w schowku. Jeśli chodzi o  same koszty nie będę tutaj podawał konkretnych cen gdyż mogą się one zmienić. Koszt wynajęcia skrytki to od kilkuset do kilku tysięcy złotych za rok. Warto również zauważyć, że koszty wynajmu skrytki bankowej, a wynajęcie skrytki depozytowej w instytucji pozabankowej mogą być całkowicie odmienne na korzyść tej drugiej. Często firmy prywatnej oferujące skrytki depozytowe w Warszawie mają bardzo atrakcyjną ofertę, którą warto wziąć pod uwagę.

Jak stać się posiadaczem skrytki depozytowej ?

Na początku warto przeanalizować ofertę lokalną, jaka jest dostępna w naszym regionie, jeśli chodzi o skrytki depozytowe w Warszawie jest sporo konkurencja, dlatego warto wnikliwie przyjrzeć się ceną. Musimy też się upewnić, czy rzeczy które chcemy tam umieści nie łamią zasad regulaminu danej skrytki i możemy je tam umieścić. Gdy już wybierzemy konkretną firmę, czy też placówkę bankową która spełnia nasze wymagania, powinniśmy umówić się na rozmowę z pracownikiem w celu podpisania umowy. Ważne jest, żeby przed podpisaniem dobrze przeczytać co podpisujemy, zwracając uwagę na warunki użytkowania i warunki wypłacania odszkodowania w razie włamania. Po podpisaniu umowy, otrzymujemy klucze i już możemy się cieszyć miejscem, gdzie będziemy mogli przechowywać swoje rzeczy. Podczas wkładania kosztowności do skrytki proces ten odbywa się dwustopniowo. Najpierw pracownik otwiera nam skrytkę główną, po czym zostawia nas sam, gdzie swoim kluczem otwieramy skrytkę. Warto podkreślić, że klucz który posiadamy jest dostępny tylko dla nas i jeśli go zgubimy ewentualne koszty ślusarza będziemy musieli pokryć z własnych pieniędzy, gdyż bank nie posiada kopii zapasowej.

Skrytka bankowa – kto może uzyskać do niej dostęp ?

Warto w tym momencie podkreślić, że jeśli nie mamy żadnych zatargów z prawem, nie powinniśmy się obawiać . Jeśli jednak przeciwko posiadaczowi skrytki toczy się postępowanie karne, bądź egzekucja komornicza, może zdarzyć się tak, że odpowiednie służby będą mogły mieć do niej dostęp. Osobami które mogą mieć dostęp do skrytki depozytowej to: funkcjonariusze policji, Centralne Biuro Antykorupcyjne, prokuratura, Służba Celna, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz komornik.

Co można trzymać w skrytce, a co jest zakazane ?

W skrytce depozytowej możemy trzymać: złoto (sztabki, monety itp.), dzieła sztuki, ważne dokumenty, biżuteria, papiery wartościowe, metale szlachetne, drobne przedmioty kolekcjonerskie, pamiątki rodzinne. Zakazane zaś jest przechowywanie: substancji wybuchowych i radioaktywnych, broni, narkotyków, artykułów ulegających zepsuciu, przedmiotów pochodzących z przestępstwa. Oczywiście wszystko co jest nie dozwolone do przetrzymywania w skrytce depozytowej jest umieszczone w regulaminie, dlatego ważne jest, żeby przed podpisywaniem umowy go dobrze przeczytać.

Podsumowując jeśli chodzi skrytki depozytowe w Warszawie, mamy bardzo duży wybór firm które się tym zajmują. Jeśli posiadamy bardzo wartościowe kosztowności, które obawiamy się trzymać w domu, jak chociażby biżuteria, monety kolekcjonerskie czy też dzieła sztuki, jest to bardzo dobra opcja godna rozważenia, gdyż jest to jedne z bezpieczniejszych miejsc jakie możemy wybrać.