Dlaczego muzyka jest tak ważna w życiu dziecka?

Każda z nas przyszłych mam z pewnością słyszy na każdym kroku, jak ważne i istotne jest puszczanie nienarodzonemu jeszcze dziecku muzyki. Mówi się o zbawiennym jej wpływie na rozwój emocjonalny, na psychikę dziecka, na jego prawidłowy rozwój. Muzyka dociera do układu nerwowego, wegetatywnego, ale także i do mięśni szkieletowych. Kiedy dziecko się rodzi, muzyka powinna stać się częścią jego życia. W każdym kolejnym etapie życia, muzyka nadal odgrywa bardzo ważną rolę dla rozwoju dziecka na każdej niemal płaszczyźnie życia. Niejedna szkoła muzyczna ma do zaoferowania różnego rodzaju zajęcia muzyczne dla różnych grup wiekowych np. lekcje gitary szczecin. Świadomi rodzice, którzy stawiają na prawidłowy rozwój dziecka, którzy chcą dla niego jak najlepiej, a do tego pragną dostarczyć im wszelkich niezbędnych bodźców, na muzykę w życiu dziecka w każdym wieku powinni postawić. http://www.animato.szczecin.pl/

 

Czym jest muzyka?

To dźwięki. Składają się na nią zarówno głosy ludzkie, instrumenty muzyczne, jak również i urządzenia elektroakustyczne. Wsłuchując się w dany utwór muzyczny otrzymuje się już efekt końcowy działania ze sobą wielu czynników, w tym rytmu, melodii, barwy, artykulacji, czy dynamiki. Muzyka może być przekazywana tradycyjnie lub za pomocą notacji muzycznej.O muzyce pisali najbardziej znakomici pisarze różnych epok. Muzyka towarzyszy nam na każdym kroku, każdego dnia, na przestrzeni dziesiątek lat. Oczywiście w zależności od gustów, różne są jej gatunki. Szkoła muzyczna jest miejscem, w którym można poznać muzykę od podszewki. Jedni rodzice wybierają dla dzieci szkołę, by ćwiczyć wokal, inni z kolei pragną, by dziecko nauczyło się grać na instrumencie. Dla płodu pierwszym dźwiękiem jest bicie serca jego mamy. Po urodzeniu słyszy głosy najbliższych, dostaje muzykę w postaci konkretnych utworów, otrzymuje ją dzięki różnego rodzaju instrumentom. Potem zaczyna się szkoła i przedszkole. Pojawia się lekcja muzyki. Jedne dzieci mają większy słuch, inne mniejszy. Te, które czują muzykę, na pewno powinny dalej w tym właśnie kierunku się rozwijać, bowiem to właśnie ona jak mało kto, ma tak ogromne znaczenie dla każdego dziecka, a potem i dla samej osoby dorosłej.

 

Na co wpływa muzyka?

Muzyka działa na wielu płaszczyznach rozwoju i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromną może mieć ona moc, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy nasze dzieci. Muzyka między innymi kształtuje pamięć aktywność, pomaga nam uzyskać podzielność uwagi, rozwija ona twórczą wyobraźnię, jak również i kompetencje poznawcze. Osoby uzdolnione muzycznie zazwyczaj także dobrze rysują i malują, nie mają problemów z pracami plastycznymi. Sztuka jest dla nich dziedziną, w której czują się dobrze. W takich przypadkach szkoła muzyczna to bez wątpienia bardzo dobre miejsce dla wszystkich dzieci, by ta muzyka stanowiła sedno rozwoju i by miała wpływ na kształtowanie się naszej osobowości. Muzyka pozwala zaspokoić potrzebę ekspresji, dzięki niej łatwiej jest się porozumiewać z innymi ludźmi, to właśnie ona kształtuje w dzieciach wrażliwość i emocjonalność, która jest tak niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Dla wielu wydaje się niezrozumiałe, ale muzyka według przeprowadzonych badań przyczynia się do lepszego przyswajania wiedzy z różnych przedmiotów. Dzieci rozwijające się muzycznie zdecydowanie lepiej się uczą, mają lepsze oceny, a zdobywanie wiedzy nie stanowi dla nich tak naprawdę większego problemu. Co więcej, muzyka wycisza, sprawia, że dziecko jest spokojniejsze, potrafi w odpowiedni sposób reagować na konkretne emocje i sytuacje, umie zachować się adekwatnie do danej sytuacji. Jeśli chcemy zapewnić dzieciom odpowiedni rozwój, a ono z przyjemnością stawia na wciąż nowe doświadczenia, to na pewno szkoła muzyczna jest takim miejscem, które warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.

 

Muzyka na każdym etapie rozwoju

Oprócz oczywiście tego, że wiele źródeł pisze, iż warto słuchać muzyki będąc w ciąży, to bez wątpienia po urodzeniu dziecka stawiać na nią jak najbardziej trzeba. Jest to idealny sposób na wyciszenie dziecka przed snem, na uspokojenie go po wybuchu płaczu, po zapewnieniu mu odpowiednich bodźców, dzięki którym będzie mógł zdecydowanie lepiej radzić sobie w świecie i w tym wszystkim, co je otacza. Zamiast puszczania dziecku bajek, które absolutnie nic nie wnoszą do jego rozwoju, a co gorsza, działają na mózg dziecka negatywnie, dobrym pomysłem może okazać się szkoła muzyczna( szkoła muzyczna szczecin), która otworzy przed dzieckiem zupełnie nowy świat i inne spojrzenie na temat muzyki, która otacza nas z każdej strony.

 

Dajmy swoim dzieciom to, co najlepsze. Pokażmy mu świat z jak najlepszej strony i pozwólmy by prostymi sposobami rozwijało w sobie wszystkie te cechy, które są istotne w późniejszym życiu i w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Im więcej w dziecka życiu muzyki, tym lepszy będzie tego efekt w przyszłości.