Spokojny sen małego dziecka

Spokojny sen małego dziecka

Spokojny sen małego dziecka – urządzanie kącika lub pokoju dla maluszka to ogromne przeżycie dla rodziców. Wszystkie dostępne produkty dziecięce są piękne, estetycznie wykonane i przykuwają uwagę młodych rodziców. W pierwszych miesiącach życia nie poleca się używania kołder, wystarczy rożek i kocyk. Do pierwszego roku życia dziecko nie powinno spać na poduszce ze względu na ryzyko uduszenia. Kupując pierwszą pościel dziecięcą, nie należy kierować się jedynie wyglądem  i ceną.

Kryteria wyboru pościeli

Najważniejszą sprawą przy wyborze pościeli jest materiał, z jakiego została wykonana. Najlepsza jest bawełna. Niestety, część producentów zaleca pościele z domieszką poliestru, co ma zapewnić dłuższą żywotność pościeli. Jest to prawda – domieszka poliestru wydłuża czas użytkowania pościeli dla dzieci, ale ma zasadniczą wadę – nie przepuszcza powietrza, co powoduje, że skóra nie oddycha, dziecko ma kłopoty ze snem, poci się i nie przesypia całej nocy. Materiał, z którego wykonana jest pościel, nie może być zbyt gruby, ani zawierać składników uczulających. Dobrej jakości bawełniana pościel dla dzieci zapewnia stałą temperaturę, dzięki temu dziecku nie będzie w nocy zimno, jest higroskopijna  (wchłania wilgoć, co powoduje, że maluch nie spoci się podczas snu). Pościel dziecięca powinna być odporna na rozciąganie i nie kurczyć się w praniu.

 Najczęściej wykorzystywanym zapięciem pościeli dla dzieci są  suwaki. Ograniczają one przedostawanie się kurzu i drobnoustrojów do wypełnienia kołdry. Ich zaletą jest łatwość  zmiany pościeli. Często spotykanym zapięciem pościeli dla dzieci są guziki. Rodzice kupujący pościel dla małego dziecka powinni zwrócić uwagę na certyfikaty jakości i bezpieczeństwa  Najważniejszym certyfikatem jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka – świadcząca o spełnianiu wszystkich norm jakościowych wymaganych od produktów przeznaczonych dla niemowląt i przedszkolaków. 

Wymiary pościeli dziecięcej

pościel dla dziecka

Rodzice, którzy po raz pierwszy kupują pościel dla dzieci, zastanawiają się jaki rozmiar kupić? Do łóżeczka niemowlęcego przeznaczona jest pościel o wymiarach 90×120, zdarzają się rozmiary  90×130 , a nawet 60×120. Standardem w Polsce jest wymiar 90×120 i większość punktów sprzedaży największy asortyment pościeli dziecięcej, oferuje w tym rozmiarze.  W pierwszym okresie życia niemowlęcia lekarze zalecają unikanie poduszek.

Dla najmłodszych w  wieku 2-4 latka najlepiej wybrać pościel o rozmiarze 100×135 i z poduszeczką o wymiarach 40×60.  Można też kupić pościel w dwóch innych rozmiarach: 110×140 lub 110×125. Pierwszy z nich jest za duży dla maluszka w wieku 2-4 latka. Dziecku, które ma ponad 6 lat można kupować pościel w rozmiarze 140×200.

Pranie pościeli dziecięcej

Utrzymanie pościeli dziecięcej w czystości, ma kluczowe znaczenie dla higieny dziecka. Pościel dziecięcą należy prać w temperaturze 40 stopni, nie wolno używać wybielacza. Wszystkie rzeczy niemowląt i małych dzieci pierze się specjalnych środkach piorących przeznaczonych do prania rzeczy małego dziecka. Nie należy je czyścić w chemicznie, ani suszyć w suszarce bębnowej. Pościel dziecięcą należy prasować.

Ładny wzór

Dziecko to bardzo wymagający klient. Jego gust zmienia się co kilka tygodni, najczęściej wraz z ulubionymi bajkami. Już 2-3 latek ma swoich bohaterów i chce, aby jego / jej rzeczy miały motywy z danej kreskówki. Na rynku jest mnóstwo wzorów pościeli dla dzieci, również z najpopularniejszymi motywami bajkowymi. Najmłodszy członek rodziny o wiele chętniej kładzie się spać i szybciej zasypia, jeżeli śpi pod pościelą, której wzór uważa za ładny. Wtedy wystarczy przeczytanie jednej książeczki i dziecko zasypia.  Starsze dziecko ma inny gust niż przedszkolak. Do najczęściej wybieranych wzorów pościeli dla dzieci należą: zwierzęta, gwiazdy, samochody,  kwiaty, bohaterowie ulubionych kreskówek, dinozaury, misie, sport (głównie wyścigi samochodowe i piłka nożna). Nastolatki wolą młodzieżowe, nowoczesne wzornictwo.

Pościel antyalergiczna

Spokojny sen małego dziecka
Spokojny sen małego dziecka

Pod względem wypełnienia najlepsza jest pościel antyalergiczna, ponieważ nie powoduje uczuleń i zapobiega gromadzeniu się kurzu na pościeli. Jej zaletą jest również to, że nie zgniata się i zawsze powraca do pierwotnego kształtu. Wypełniona jest granulatem styropianowym lub włóknami silikonowymi. Dla małych dzieci nie jest polecana kołdra wypełniona pierzem lub puchem. Są to co prawda składniki naturalne, ale mają właściwości uczulające, a ponadto mogą prowadzić do przegrzania dziecka. Tylko produkty antyalergiczne gwarantują komfort snu dziecka.

Najważniejszym czynnikiem świadczącym o jakości pościeli dla dzieci jest dobra jakość materiału. Noworodki śpią przez większość dnia, niemowlęta przez kilkanaście godzin, dzieci od roku do trzech lat mają średnio dwie drzemki w ciągu dnia.  Jakość pościeli dla dzieci, ma bardzo duże znaczenie dla komfortu snu i życia małego człowieka. Wyspane maleńkie dziecko to szczęśliwy, bawiący się człowiek. Niewyspany potomek jest marudny, zmęczony, nie chce bawić się, rysować, ani spacerować.