Jak wybrać warsztat samochodowy?

Warsztat samochodowy

Jest mnóstwo kompetentnych i uczciwych mechaników, ale tak jak w przypadku każdego zawodu, niestety można też spotkać nieuczciwych fachowców. Dobry mechanik pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. 

Anatomia samochodu

Pierwszym krokiem w znalezieniu dobrego mechanika, zanim jeszcze porozmawiamy z rodziną i przyjaciółmi lub sprawdzimy w Internecie, jest zdobycie wiedzy o tym, jak działa nasz samochód. Dobry warsztat samochodowy  ma uczciwego mechanika. Poznanie swojego pojazdu i jego działania, jest podstawą.

Odróbmy swoją pracę domową

Kiedy już wiemy, jak działa nasz samochód, powinniśmy porównać oferty różnych warsztatów. Aby nie zostać oszukanym, odróbmy swoją pracę domową. Pomoc Google może być bardzo przydatna. Przy naprawie trzeba uwzględnić markę samochodu, model i rocznik. Pomocne mogą być fora i media społecznościowe. Dowiedzmy się, jak długo trwała naprawa danego mechanika. Szukajmy uśrednionej ceny, a nie najwyższej albo najniższej. Dzięki temu mamy szansę znaleźć najbardziej uczciwą cenę. Jeśli znamy już średni czas i koszt, zadzwońmy do różnych warsztatów i poprośmy o wstępne oszacowanie. Jeśli jest to zwykła naprawa, mechanik powinien Cię poinformować, ile to kosztuje i jak długo mu zajmie. Niektóre warsztaty mogą przygotować kosztorys na piśmie.

Polecamy:

Pomocne rekomendacje

Szukając dobrego mechanika, zacznijmy od lokalnych warsztatów. Zapytajmy znajomych z Facebooka, sąsiadów,przyjaciół, znajomych, rodziny. Opinie od ludzi, których ufamy są zawsze bardziej użyteczne i korzystniejsze niż anonimowych ludzi, których znajdziemy online. Zapytajmy grono zaufanych osób o ich doświadczenia z różnymi warsztatami samochodowymi. Czy ufają swoim mechanikom, czy naprawy zostały wykonane w odpowiednim czasie. Czy mechanik robił tą naprawę przesadnie szybko czy raczej należycie się na niej skupił. Czy mieli jakiekolwiek później problemy ze swoim samochodem? Po uzyskaniu takich odpowiedzi, będziemy mogli znaleźć niezawodnego i uczciwego mechanika samochodowego.

Dopiero później możesz ewentualnie przeczytać w Internecie opinie na temat danego mechanika, np. w Google. Jednak traktujmy je z przymrużeniem oka. Zasadniczo odrzućmy najgorszą i najlepszą opinię.

Poszukajmy specjalistycznego mechanika

Chociaż miło jest udać się do warsztatu, który specjalizuje się w konkretnej marce samochodu, czasami oszczędzamy, zabierając go do lokalnego, niezależnego warsztatu. Chociaż idealnym rozwiązaniem byłoby znaleźć mechanika, który zna wszystkie marki i modele, musimy pamiętać o kilku podstawowych wadach. Po pierwsze mechanik, który ma ogólne pojęcie o wszystkich markach, tak naprawdę nie poznaje subtelności odnośnie tego, jak funkcjonuje i działa Twój samochód. Po drugie, o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że będzie musiał zamówić części do Twojego samochodu, a nie będzie ich miał pod ręką. To wydłuży czas naprawy.

Jeśli wybierzemy zaś warsztat, który specjalizuje się w konkretnej marce, wyeliminujemy te wady. Jednak takie rozwiązanie też ma pewne wady. Przede wszystkim taki mechanik może pracować bardzo daleko od nas. Może być też nieco droższy, ponieważ będziemy wtedy płacić za dodatkową ekspertyzę. Jednak możemy być pewni, że wykona lepszą robotę.

O ile dyplomy mechanika to nie wszystko, sugeruje jednak, profesjonalizm i wyszkolenie. Jeśli jednak nie ma dyplomów, nie oznacza to od razu, że jest niekompetentny. To tylko jeszcze jedna rzecz, godna rozważenia.

Zacznijmy od drobnej naprawy

Jeśli znaleźliśmy warsztat, który chcemy wypróbować, zacznijmy od małej naprawy. Naprawdę warto zacząć od jakiejś małej, rutynowej naprawy. Dobrym pomysłem będzie wymiana oleju lub rutynowa kontrola. Lepiej jest budować relacje z mechanikiem samochodowym poprzez regularne kontrole i konserwację, niż zacząć od razu od poważnej naprawy.

Po zakończeniu zadania, dokonajmy oceny. Czy uważasz, że możesz zaufać mechanikom i innym pracownikom. Czy cena wydaje się rozsądna? Czy przy okazji próbowali namówić nas do skorzystania z innych usług? Czy usługa była wykonana szybko? Wymiana oleju powinna trwać około 3 godziny.  Jeśli pierwsze doświadczenie było pozytywne, możesz skorzystać z pomocy przy większej naprawy.

Wygląd i czystość warsztatu

Jak wygląda warsztat samochodowy? Jakie było pierwsze Twoje wrażenie? Czy było czysto? Względnie mówiąc, jest to pojęcie względne. Sprawdź oświetlenie warsztatu. Czy narzędzia są uporządkowane czy rozproszone? Czy jest parking? Czy samochody pozornie przypadkowo są zaparkowane w różnych miejscach? A może są uporządkowane, w sposób który ułatwia naprawę?

Czy po naprawie mechanik czyści auto?

Oczywiście, wiadomo, że warsztat samochodowy i narzędzia będą naturalnie trochę brudne  i tłuste. Z drugiej strony, to w jakim stopniu prezentują się swoim klientom i jak zorganizowane jest zaplecze, wiele mówią o profesjonalizmie i etyce pracy. Pierwsza wizyta w warsztacie może być nieco onieśmielająca. Jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy dobrze odrobiona praca domowa i uzyskamy pewność, że zostanie wykonana wysokiej jakości w uczciwej cenie.

 

Polecamy:

 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl