Co powinniśmy wiedzieć o dyskach SSD?

Każda z osób, która ma choć niewielkie pojęcie o komputerach i ich budowie, z całą pewnością doskonale wie, czym są dyski SSD. Ci zaś, którzy w temacie świata komputerów nie mają absolutnie żadnej wiedzy, nic na ich temat nie mogliby powiedzieć. W tym artykule postaramy się w pełni skupić na tych właśnie dyskach, pokazując przede wszystkim to, jakie one mogą przynieść nam korzyści i dlaczego warto właśnie na nich skupić się w sposób szczególny. Jedno jest pewne – ich obecność w komputerze odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też jeśli nie wiemy, czym dyski SSD są, to na pewno warto bliżej tej tematyce się przyjrzeć.

Czym jest dysk SSD?

SSD – to po angielsku Solid State Drive, a więc pamięć nieulotna, która występuje w formie kości NAND. Z pewnością większości z nas od razu kojarzy się to z RAM lub z kartami SD, prawda? W przypadku jednak dysków talerzowych, te kręcą się odczytując niezbędne dane. Działają niemal tak samo jak gramofon, ale bez dotykania powierzchni. Jeśli zaś chodzi o dyski SSD, te nie mają żadnych ruchomych części, ale są one dyskami półprzewodnikowymi. Są one całkowicie bezgłośne, nie potrzebujemy do nich macierzy RAID, która złożona jest z czterech HDD kręcących się z prędkością 10 000 obrotów na minutę. Tutaj wszystko działa cicho, bez żadnego dla nas zmęczenia dla uszu, po prostu idealnie. Jakie korzyści przynosi taka budowa dysku SSD? Skoro nie ma ruchomych części, mają one większą odporność na wstrząsy i na mechaniczne uszkodzenia. Są więc niezwykle solidne, mocne i trwałe, a to stanowi bardzo ważną dla nich kwestię.  Kolejnym istotnym elementem jest szybkość, jaką dyski SSD osiągają. Jeśli chodzi o dyski HDD, średni czas dostępu do danych wynosi około 16 ms. Jeśli chodzi o dyski SSD, ten czas wynosi 0,1 – 0,2 ms. Co to oznacza dla zwykłego użytkownika komputera? Wszelkie dane może on otrzymać praktycznie od ręki, bez jakiegokolwiek czekania. Jeśli mielibyśmy wymieniać zalety tych dysków, z całą pewnością trudno byłoby skończyć, bo korzyści płynących z ich zastosowania jest naprawdę bardzo dużo.

Jak wygląda kompatybilność dysków SSD?

W przypadku dysków SSD, te występują w różnych formatach. Najbardziej popularny jest z pewnością dysk 2,5 cala mający różne grubości, w tym najczęściej pojawiającym się jest taki 7 mm. Ma on złącze, które nazywane jest interfejsem, a dokładniej SATA. Są na rynku dostępne jednak i mniejsze moduły. Można wybrać na przykład dysk mSATA, który wielkością odpowiada kartom sieci bezprzewodowej. Istnieją także nowe standardy w tej kwestii i tak mamy NGFF – Next Generation Form Factor występujący jako M.2.

Czy w każdym komputerze lub laptopie pasuje dany dysk SSD?

Nie, dlatego też koniecznie należy sprawdzić, co obsługuje nasz sprzęt. Jeśli chodzi o desktopy, te są łatwiejsze w obsłudze, gdyż można wykorzystać wolny slot PLle lub nabyć odpowiedni adapter. Nic nie zmienia jednak faktu, że każdy sprzęt może dyski SSD obsługiwać, tylko po prostu trzeba uważać, na jaki postawić, bo nie każdy spełnia swoje zadania tak, jak powinien. Jeśli jednak chcemy, aby mieć szybki dostęp do wszelkich danych, z całą pewnością zakup takich dysków okaże się być najlepszym z możliwych wyborem do zastosowania. Jeśli nie mamy w tym temacie wiedzy, na pewno warto skorzystać z pomocy osób, które się na tym znają i które dołożą wszelkich starań, aby móc nam pomóc.

Podsumowanie, czyli dlaczego powinniśmy postawić na dyski SSD?

Jeśli chcemy cieszyć się w pełni sprawnym, a do tego niezwykle dobrym dyskiem, to ten SSD stanowi najlepszy wybór na rynku, taki, który na pewno zadowoli nas w 100%. Jeśli chcemy spojrzeć na zalety tego wyboru, to na pewno największą jest to, że jest on odporny na wszelkie mechaniczne urazy. Nie ma on żadnych ruchomych części, a składa się tylko i wyłącznie z elektroniki, dlatego też ten wybór to najlepsze, na co tylko można postawić w kwestii trwałości danego rozwiązania. Drugą z zalet jest jego cicha praca. Jeśli chodzi o dyski twarde, te potrafią zdziałać naprawdę bardzo głośno, często wpływając na nasz komfort pracy przy komputerze. Jeśli postawimy na dyski SSD, tego problemu absolutnie nie ma. Nawet, jeśli będziemy siedzieć w pokoju sami, nic nie będzie grało, to nasz komputer będzie tak cichy, że wręcz niewyczuwalny, że działa. Prawda, że wspaniale? Plusem jest na pewno i to, że zużywają one bardzo mało energii, co sprawia, przede wszystkim w przypadku laptopów, że możemy liczyć na zdecydowanie dłuższą pracę, bez potrzeby ładowania sprzętu.

Jeśli chodzi o dyski SSD, ich wybór powinien być dla nas tak naprawdę oczywisty, gdyż nie ma lepszego rozwiązania, niż właśnie to. Zanim go kupimy, najpierw dowiedzmy się, co obsługuje nas sprzęt, a następnie postawmy na to, co będzie najlepsze, a jednocześnie też i dla nas najtańsze. W sklepach internetowych wybór tych produktów jest naprawdę bardzo duży, dlatego też porównajmy ceny, sprawdźmy, zorientujemy się i postawmy właśnie na to, co okaże się być dla nas najlepsze.