Miód do herbaty – jaka temperatura?

Miód do herbaty - jaka temperatura?

Miód do herbaty – jaka temperatura? Jednym ze zdrowszych sposobów na słodzenie herbaty jest miód. Dzięki niemu napój ma nie tylko niepowtarzalny smak, ale możemy również liczyć na wzmocnienie odporności naszego organizmu. Co więcej, wiele mówi się na temat działania bakteriobójczego i przeciwkaszlowego.

Do jakich herbat pasuje miód? Kiedy warto zdecydować się na dodanie miodu do herbaty? Ile stopni powinien mieć napój, do którego dodajemy miód? Jakie właściwości zdrowotne posiada miód? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Do jakich herbat pasuje miód?

Zanim rozpoczniemy dywagacje na temat tego, jaka temperatura herbaty będzie najbardziej optymalna w przypadku dodawania miodu, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, do jakiego rodzaju herbat będzie pasował ten dodatek. Przyjmuje się, że nie sprawdzi się do herbat białych i zielonych – wiąże się to bezpośrednio z delikatnym smakiem, który nie do końca współgra z akcentem miodu. Wciąż badaną kwestią jest również pogarszanie się zdolności antyoksydacyjnych. Nie zmienia to jednak faktu, że miód jest w stanie niemalże idealnie uzupełnić smak owocowych mieszanek, a także czarnych herbat. Często wydaje nam się, że susze owocowe posiadające w składzie hibiskusa są zbyt winne – w tym przypadku odrobina miodu może idealnie wpasować się w walory smakowe. Należy również podkreślić, że doskonale pasują też klasyczne mieszanki herbat, jak chociażby produkty angielskie. Są to codzienne kompozycje, które w miodowej odsłonie doskonale sprawdzą się jako zdrowy, codzienny napój. Do najpopularniejszych miodów zaliczyć możemy te wielokwiatowe, słonecznikowe i akacjowe. Warto również wspomnieć o zróżnicowanych kompozycjach, jak chociażby miód z maliną, kawą bądź rokitnikiem. 

Kiedy warto zdecydować się na dodanie miodu do herbaty?

Miód do herbaty - jaka temperatura?
Miód do herbaty – jaka temperatura?

Herbata z miodem i dodatkiem cytryny to świetne rozwiązanie w przypadku przeziębienia- w sposób szczególny we wczesnej fazie. Jeśli zdecydujemy się na spożywanie takiego naparu, wówczas możemy liczyć na prozdrowotne właściwości. Dość często wykorzystywany jest miód lipowy, bowiem charakteryzuje się rozgrzewającym działaniem, jednocześnie łagodzi objawy podczas infekcji zatok lub oskrzeli. Warto mieć również świadomość tego, że miód do herbaty to doskonały zamiennik cukru. Okazuje się bowiem, że posiada nie tylko mniej kalorii, ale przede wszystkim wiele dobroczynnych składników. Niejednokrotnie jest to sposób na skuteczne zastąpienie deseru. W tym miejscu powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że miód to sposób nie tylko na osłodzenie napoju, ale również na zmianę jego smaku. Przykładowo jeśli zdecydujemy dodać się ten produkt do czarnej herbaty, wówczas możliwe jest skuteczne zamaskowanie goryczki, jednakże nie musimy obawiać się zdominowania całości napoju. 

Ile stopni powinien mieć napój, do którego dodajemy miód?

Zapewne zdecydowałeś się na przeczytanie tego wpisu, aby dowiedzieć się, ile stopni powinna mieć herbata, jeśli zdecydujemy się na dodanie miodu. Aby odpowiedzieć na to problematyczne z pozoru pytanie, w pierwszej kolejności należy wiedzieć, w jakiej temperaturze tytułowy produkt traci swoje właściwości. Jak można dość łatwo się domyśleć, im wyższa jest temperatura przyrządzonego przez nas napoju, tym mniej właściwości pozostanie w naszym miodzie. Za optymalną temperaturę uznaje się taką, która wynosi około 35 stopni Celsjusza – taka panuje w ulu. Korzystne właściwości tracone są wtedy, gdy temperatura przekracza 50 stopni. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż jeśli jesteśmy zainteresowani korzystaniem z miodu nie tylko dla smaku, ale również dla zdrowia, wówczas przed dodaniem go należy odpowiednio przestudzić. W przeciwnym wypadku produkt nie będzie tak satysfakcjonujący, jak byśmy sobie tego życzyli.

Poznaj koniecznie:

Jakie właściwości zdrowotne posiada miód?

Jest jeszcze jedna kwestia, która dla wielu osób wydaje się być nadzwyczaj interesująca. Mowa o właściwościach zdrowotnych miodu, za które jest on tak cenione. Posiada on takie mikroelementy, jak chociażby białko, węglowodany, błonnik, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. Należy podkreślić, że miód nie działa jak natychmiastowe lekarstwo. Jeśli jest jednak stosowany regularnie, wówczas możemy liczyć na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Hamowane są również procesy miażdżycowe. Zawartość glukozy wpływa natomiast pozytywnie na pracę naszego mózgu. Niektóre rodzaje miodów mogą realnie wspomóc leczenie problematycznych schorzeń układu pokarmowego. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że o ile miód powstaje z pyłków kwiatów, to jednak alergicy nie powinni się go obawiać. Na podstawie badań wywnioskowano bowiem, że spożywanie miodu może złagodzić objawy alergii, a w niektórych przypadkach- uodparnia na nie. Na przeziębienie najlepsze wydają się miody zawierające substancje antybiotyczne. Im ciemniejszy jest produkt, tym więcej przeciwbakteryjnych składników posiada.